Kombëtarja Gjibraltarase e futbollit

(Përcjellë nga Gjibraltari national football team)

Kombëtarja gjibraltarase e futbollit përfaqson Gjibraltarin në kompedicionet e futbollit dhe është e kontrolluar nga Federata Gjibraltase e Futbollit. Ajo nuk është ende vend me të drejta të plota në FIFA, kështu që nuk mund të konkuroj dot në FIFA Kupën e Botës. Gjibraltari aplikoi antarësimin me të drejta të plota në UEFA, duke i fituar këto të drejta në kongresin e UEFA-s në maj 2013, gjë që do të thotë se ata kanë të drejtë për të konkuruar në kualifikueset e UEFA Euro 2016. Me një popullsi 30,000 mijë banorë, Gjibraltari është vendi anëtar i UEFA-s me popullsinë më të vogël [1][2].

Kombëtarja gjibraltarase

Pavarësisht se nuk është një ishull, Gjibraltari bëri gati skuadrën e parë për kompedicionin e 1993 Lojërave Ishullore [3] dhe ka qënë pjesmarrëse e rregullt deri në edicionin e vitit 2007, ku doli triumfues [4].

Historia e lojtarëve

Redakto

Lojtarët me më shumë ndeshje

Redakto

Redaktuar më 14 tetor 2014

Lojtarët me numër të barabartë ndeshjesh janë renditur sipas rendit kronologjik se kush e ka arritur i pari atë numër ndeshjesh.

# Emri Karriera Ndeshje Gola
1 Ryan Casciaro 2013– 8 0
Joseph Chipolina 2013– 8 0
Roy Chipolina 2013– 8 1
4 Jordan Perez 2013– 7 0
Kyle Casciaro 2013– 7 1
Adam Priestley 2013– 7 0
Liam Walker 2013– 7 0
8 Jack Sergeant 2013– 5 0
David Artell 2014– 5 0
Scott Wiseman 2013– 5 0
Jake Gosling 2014– 5 1

Lojtarët me më shumë Gola

Redakto

Redaktuar më 14 tetor 2014 Lojtarët me numrin e barabartë të Golave janë renditur sipas mesatares më të lartë.

# Emri Karriera Gola Ndeshje Mesatarja
1 Jake Gosling 2014– 1 5 0.2
Kyle Casciaro 2013– 1 7 0.143
Roy Chipolina 2013– 1 8 0.125

Referime

Redakto
  1. ^ Montague, James (22 maj 2013). "Gibraltar Moves Closer to Soccer Independence". The New York Times. Marrë më 24 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Gibraltar given full Uefa membership at London Congress". BBC Sport. Marrë më 24 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Stokkermans, Karel. "Gibraltar – List of International Matches". RSSSF. Marrë më 29 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Brown, Colin. "NatWest Island Games XII – Rhodes 2007". International Island Games Association. Marrë më 24 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)