Historiku Redakto

Malta luajti ndeshjen e pare zyrtare me 24 shkurt 1957 ne humbjen 2-3 kunder Austrise. Kjo ndeshje u luajt ne Empire Stadium. Federata e Maltes hyri ne FIFA ne vitin 1959 dhe ne UEFA ne vitin 1960. Kombetarja e Maltes mori pjese ne kualfikueset e Kampionatit Europian te viti 1962 dhe Boterorit 1971.

Stadiumi Redakto

Kampionet Botërore Redakto

Kampionet Evropiane Redakto

Olimpiadat Redakto

Skuadra momentale Redakto

Historiku i trajnerëve Redakto

Lojtarët e njohur Redakto

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto