Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016

Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 janë parashikuar për t'u zhvilluar nga data 7 shtator 2014 deri më 17 nëntor 2015 dhe do të përcaktojnë 23 skuadrat që do t'i bashkohen Francës, e cila është e kualifikuar direkt si vend pritës i Kampionatit Evropian të Futbollit 2016. Në këtë garë, marrin pjesë 53 skuadra, ndërsa Gjibraltari merr pjesë për herë të parë në një eveniment të tillë.

Eliminatoret e EURO 2016
UEFA Euro 2016 qualifying.jpg
Detajet
Datat 7 shtator 2014 – 17 nëntor 2015
Skuadrat 53 (nga 1 konfederatë)
Statistikat
Ndeshje të luajtura 206
Gola të shënuar 524 (2.54 për ndeshje)
Pjesëmarrja 4.383.683 (21.280 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirë Flag of Poland.svg Robert Lewandowski
(10 gola)
2012
2020

Të dhënat janë përditësuar më8 shtator 2015.

Skuadrat e kualifikuaraRedakto

 
██ Ky vend ështe kualifikuar ██ Ky vend mund të kualifikohet ██ Ky vend nuk mund të kualifikohet
Ekipi Kualifikohet si U kualifikua më Paraqitjet e mëparshme në turne1
  Franca Hosts 28 maj 2010 8 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Anglia Group E fitues 5 shtator 2015 8B (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012)
  Republika Çeke2 Group A fitues ose vendi i dytë 6 shtator 2015 8B (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Islanda Group A fitues ose vendi i dytë 6 shtator 2015 0 (debutim)
  Austria Group G fitues 8 shtator 2015 1 (2008)
  Irlanda Veriore Group F fitues 8 tetor 2015 0 (debutim)
  Portugalia Group I fitues 8 tetor 2015 6 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Spanja Group C fitues 9 tetor 2015 9 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Zvicra Group E vendi i dytë 9 tetor 2015 3 (1996, 2004, 2008)
  Italia Group H fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 8 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Belgjika Group B fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 4 (1972, 1980, 1984, 2000)
  Uellsi Group B fitues ose vendi i dytë 10 tetor 2015 0 (debutim)
  Rumania Group F vendi i dytë 11 tetor 2015 4 (1984, 1996, 2000, 2008)
  Shqipëria Group I vendi i dytë 11 tetor 2015 0 (debutim)
  Gjermania3 Group D fitues 11 tetor 2015 11 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Polonia Group D vendi i dytë 11 tetor 2015 2 (2008, 2012)
  Rusia4 Group G runner-up 12 tetor 2015 10 (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008, 2012)
  Sllovakia Group C runner-up 12 tetor 2015 0 (debutim)
  Kroacia Group H runner-up 13 tetor 2015 4 (1996, 2004, 2008, 2012)
  Turqia Ekipi më i mirë i vendeve të treta 13 tetor 2015 3 (1996, 2000, 2008)
1 Me tekst të theksuar do të thotë se ai vend ka qënë kampion atë vit. Me tekst të pjerrët do të thotë se atë vit ai vend ka qënë organizator i turneut.
2 Nga viti 1960 deri 1980, Republika Çeke ka konkuruar në kompeticion si Çekosllovakia.
3 Nga viti 1972 deri 1988, Gjermania ka konkuruar në kompeticion si Gjermania Perëndimore.
4 Nga viti 1960 deeri 1988, Rusia ka konkuruar si Bashkimi Sovietik, dhe në vitin 1992 si Kombëtarja e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura.

FormatiRedakto

53 skuadrat garuese janë ndarë në tetë grupe me nga gjashtë skuadra (Grupet A-H) dhe në një grup me pesë skuadra (Grupi I).[1] Vendet e para, të dyta dhe vendi i tretë më i mirë kualifikohen direkt, ndërsa 8 skuadrat e mbetura ndeshen ndërmjet tyre për të përcaktuar 4 skuadrat e fundit që kualifikohen.[2][3][4]

Rregullat e klasifikimitRedakto

Nëse dy ose më shumë skuadra kanë pikë të barabarta në përfundim të ndeshjeve, atëherë për klasifikimin e tyre shihen:

 1. Numri më i lartë i pikëve të siguruara nga ndeshjet ndërmjet skuadrave në fjalë;
 2. Golavarazhi nga ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 3. Numri më i lartë i golave të shënuar në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 4. Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë kundërshtare në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 5. Golavarazhi;
 6. Numri më i lartë i golave të shënuar;
 7. Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë të huaj;
 8. Loja e ndershme (1 pikë për çdo karton të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq si pasojë e dy kartonave të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq, 4 pikë për një karton të verdhë, të ndjekur nga një karton i kuq);
 9. Pozicioni në renditjen e UEFA-s;

Për të përcaktuar vendin e tretë më të mirë, pikët e marra nga vendet e gjashta nuk llogariten dhe shihen kriteret e mëposhtme:

 1. Numri më i lartë i pikëve
 2. Golavarazhi;
 3. Numri më i lartë i golave të shënuar;
 4. Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë të huaj;
 5. Loja e ndershme;
 6. Pozicioni në renditjen e UEFA-s;

GrupetRedakto

Grupi ARedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi            
1   Republika Çeke 10 7 1 2 19 14 +5 22 Kualifikohet 2–1 0–2 2–1 2-1 1–1
2   Islanda 10 6 2 2 17 6 +11 20 2–1 3–0 2–0 0-0 2–2
3   Turqia 10 5 3 2 14 9 +5 18 1–2 1–0 3-0 3–1 1-1
4   Holanda 10 4 1 5 17 14 +3 13 2–3 0-1 1–1 3–1 6–0
5   Kazakistani 10 1 2 7 7 18 −11 5 2–4 0–3 0–1 1–2 0–0
6   Letonia 10 0 5 5 6 19 −13 5 1-2 0–3 1–1 0–2 0–1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi BRedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi            
1   Belgjika 10 7 2 1 24 5 +19 23 Kualifikohet 0–0 3-1 3–1 5–0 6–0
2   Uellsi 10 6 3 1 11 4 +7 21 1–0 0–0 0-0 2–1 2–0
3   Bosnja dhe Hercegovina 10 5 2 3 17 12 +5 17 Vazhdon në Play-offs 1–1 2–0 3–1 1–2 3-0
4   Izraeli 10 4 1 5 16 14 +2 13 0–1 0–3 3–0 1–2 4-0
5   Qiproja 10 4 0 6 16 17 −1 12 0-1 0-1 2–3 1–2 5–0
6   Andorra 10 0 0 10 4 36 −32 0 1–4 1–2 0–3 1–4 1–3
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi CRedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi            
1   Spanja 10 9 0 1 23 3 +20 27 Kualifikohet 2-0 1–0 3–0 4-0 5–1
2   Sllovakia 10 7 1 2 17 8 +9 22 2–1 0-0 0-1 3–0 2–1
3   Ukraina 10 6 1 3 14 4 +10 19 Vazhdon në Play-offs 0-1 0–1 3-1 3–0 1–0
4   Bjellorusia 10 3 2 5 8 14 −6 11 0–1 1–3 0–2 2-0 0-0
5   Luksemburgu 10 1 1 8 6 27 −21 4 0–4 2-4 0–3 1–1 1-0
6   Maqedonia 10 1 1 8 6 18 −12 4 0-1 0–2 0-2 1–2 3–2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi DRedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi            
1   Gjermania 10 7 1 2 24 9 +15 22 Kualifikohet 3-1 1–1 2–1 2-1 4–0
2   Polonia 10 6 3 1 33 10 +23 21 2–0 2-1 2–2 4–0 8-1
3   Irlanda (A) 10 5 3 2 19 7 +12 18 Vazhdon në Play-offs 1-0 1–1 1–1 1-0 7–0
4   Skocia (E) 10 4 3 3 22 12 +10 15 2-3 2-2 1–0 1–0 6–1
5   Gjeorgjia (E) 10 3 0 7 10 16 −6 9 0–2 0–4 1–2 1-0 4-0
6   Gjibraltari (E) 10 0 0 10 2 56 −54 0 0–7 0–7 0-4 0-6 0–3
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
(A) Kalon në fazën tjetër; (E) Eliminuar.

Grupi ERedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi            
1   Anglia 10 10 0 0 31 3 +28 30 Kualifikohet 2-0 3–1 2-0 4–0 5–0
2   Zvicra 10 7 0 3 24 8 +16 21 0–2 3-2 3–0 4–0 7-0
3   Sllovenia 10 5 1 4 18 11 +7 16 Vazhdon në Play-offs 2–3 1–0 1-0 1-1 6–0
4   Estonia 10 3 1 6 4 9 −5 10 0–1 0-1 1–0 1-0 2–0
5   Lituania 10 3 1 6 7 18 −11 10 0-3 1–2 0–2 1–0 2-1
6   San Marino 10 0 1 9 1 36 −35 1 0-6 0–4 0-2 0–0 0–2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi FRedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi            
1   Irlanda Veriore 10 6 3 1 16 8 +8 21 Kualifikohet 0–0 1-1 2–1 3-1
2   Rumania 10 5 5 0 11 2 +9 20 2–0 1–1 1-1 0-0
3   Hungaria 10 4 4 2 11 9 +2 16 Vazhdon në Play-offs 1–2 0-0 1–0 0–0
4   Finlanda 10 3 3 4 9 10 −1 12 1-1 0–2 0–1 1–1
5   Ishujt Faroe 10 2 0 8 6 17 −11 6
6   Greqia 10 1 3 6 7 14 −7 6 0–2 0–1 4-3 0-1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA

Grupi GRedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi            
1   Austria 10 9 1 0 22 5 +17 28 Kualifikohet 1–0 1–1 1–0 3-0 1-0
2   Rusia 10 6 2 2 21 5 +16 20 0–1 1-0 2-0 4–0 1–1
3   Suedia 10 5 3 2 15 9 +6 18 Vazhdon në to Play-offs 1-4 1–1 3–1 2–0 2-0
4   Mali i Zi 10 3 2 5 10 13 −3 11 2-3 0–3[a] 1–1 2-0 2–0
5   Lihtenshtajni 10 1 2 7 2 26 −24 5 0–5 0-7 0-2 0–0 1–1
6   Moldavia 10 0 2 8 4 16 −12 2 1–2 <1-2 0–2 0-2 0–1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Ndeshja midis Malit të Zi dhe Rusisë u fitua nga Rusia në tavolinë me rezultatin 3-0[5] pasi u ndërpre në minutën e 67 për shkak të dhunës së tifozëve. Rezultati ishte 0–0 dhe Rusia kishte humbur një penallti pak përpara ndërprerjes së ndeshjes. Ndeshja ishte ndëprerë edhe më herët kur portieri i Rusisë u godit me një flakadan, por rinisi pas 33 minutash.[6] Mali i Zi duhet t'i luajë ndeshjet e ardhshme pa tifozë, dhe federata e Malit të Zi dhe Rusisë u gjobitën përkatësisht me €50,000 dhe €25,000.[7]

Grupi HRedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi            
1   Italia 10 7 3 0 16 7 +9 24 Kualifikohet 1–1 2-1 1-0 2–1 1-0
2   Kroacia[a] 10 6 3 1 20 5 +15 20 1–1 5–1 3-0 6–0 2–0
3   Norvegjia 10 6 1 3 13 10 +3 19 Advance to Play-offs 0–2 2-0 2–1 0–0 2-0
4   Bullgaria 10 3 2 5 9 12 −3 11 2–2 0–1 0-1 2-0 1–1
5   Azerbajxhani 10 1 3 6 7 18 −11 6 1-3 0-0 0–1 1–2 2–0
6   Malta 10 0 2 8 3 16 −13 2 0–1 0-1 0–3 0–1 2-2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ Kroacisë iu hoq një pikë pas akuzave mbi sjelljen raciste në ndeshjen kundër Italisë.[8]

Grupi IRedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi          
1   Portugalia 8 7 0 1 11 5 +6 21 Kualifikohet 0–1 1-0 2–1 1–0
2   Shqipëria 8 4 2 2 10 5 +5 14 0-1 1–1 0-2 2–1
3   Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12 Shkon në Play-offs 0–1 0-0 2–0 2–1
4   Serbia[a] 8 2 1 5 8 13 −5 4 1-2 0–3[a] 1–3 2-0
5   Armenia 8 0 2 6 5 14 −9 2 2–3 0-3 0-0 1–1
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.

Renditja e vendeve të tretaRedakto

Poz Grp Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 A   Turqia 8 5 1 2 12 7 +5 16 Kualifikohet në UEFA Euro 2016
2 F   Hungaria 8 4 3 1 8 5 +3 15 Shkon në playoff
3 C   Ukraina 8 4 1 3 11 4 +7 13
4 H   Norvegjia 8 4 1 3 8 10 −2 13
5 I   Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12
6 G   Suedia 8 3 3 2 11 9 +2 12
7 D   Irlanda 8 3 3 2 8 7 +1 12
8 B   Bosnja dhe Hercegovina 8 3 2 3 11 12 −1 11
9 E   Sllovenia 8 3 1 4 10 11 −1 10
Përditësuar më 14 tetor 2015. Burimi: Rezultatet e grupeve
Rregullat e klasifikimit: 1) Pikët a grumbulluara nga skuadrat e renditura nga vendi i parë deri në vendin e pestë; 2) Golavarazhi në këto ndeshje; 3) Numri më lartë i golave të shënuar në këto ndeshje; 4) Numri më i lartë i golave të shënuar në fushë të huaj në këto ndeshje; 5) Loja e ndershme në këto ndeshje; 6) Pozicioni në renditjen e UEFA-s; 7) Shorti.
(G) No team from this group can finish first in this ranking and qualify directly;

Play-offsRedakto

Ekipet e kualifikuara (në kllapa rënditja sipas koeficientit UEFA) [9]
Vazo 1 (seeded)
Ekipi Koeficienti Rënditja
  Bosnja dhe Hercegovina 30,367 13
  Ukraina 30,313 14
  Suedia 29,028 16
  Hungaria 27,142 20
Vazo 2 (unseeded)
Ekipi Koeficienti Rënditja
  Danimarka 27,140 21
  Irlanda 26,902 23
  Norvegjia 26,439 25
  Sllovenia 25,441 26
Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Ukraina     Sllovenia 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Suedia     Danimarka 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Bosnja dhe Hercegovina     Irlanda 12–14 nëntor 15–17 nëntor
Norvegjia     Hungaria 12–14 nëntor 15–17 nëntor

GolashënuesitRedakto

 
Polaku Robert Lewandowski shënoi 13 gola në raundin e Eliminatoreve të UEFA Euro 2016, dhe së bashku me David Healy të Irlandës Veriore në UEFA Euro 2008 qualifying kanë shunuar më së shumti gola në një turne eliminatoresh të UEFA Euro.[10]
13 gola
9 gola
8 gola
7 gola
6 gola
5 gola
4 gola
3 gola
2 gola
1 goal
1 autogol
2 autogola

ReferimetRedakto

 1. ^ "European Championship - France 2016". Romanian Football Association. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "UEFA EURO 2016 regulations published". UEFA.com. 18 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "UEFA EURO 2016 qualifying format". UEFA.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16" (PDF). UEFA.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ i Zi-after-suspended-game "Rusi given 3-0 win over Mal i Zi after suspended game" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Sky Sports. 8 prill 2015. Marrë më 8 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ i Zi-v-Rusi-abandoned-crowd-trouble-players-clash.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490 "Mal i Zi v Rusi abandoned after crowd trouble, players clash" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). 27 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Rusi given abandoned Mal i Zi tie by forfeit after riot". BBC Sport. 8 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Croatia deducted one European Qualifiers point". UEFA.com. 23 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ UEFA.com - National Team Coefficients Overview - Matches considered up to 14/10/2015
 10. ^ "Lewandowski equals Healy's scoring record". UEFA.com. 11 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)