Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi I

Grupi I i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga pesë skuadra: Portugalia, Danimarka, Serbia, Armenia dhe Shqipëria.[1]

RenditjaRedakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi          
1   Portugalia 8 7 0 1 11 5 +6 21 Kualifikohet 0–1 1-0 2–1 1–0
2   Shqipëria 8 4 2 2 10 5 +5 14 0-1 1–1 0-2 2–1
3   Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12 Shkon në Play-offs 0–1 0-0 2–0 2–1
4   Serbia[a] 8 2 1 5 8 13 −5 4 1-2 0–3[a] 1–3 2-0
5   Armenia 8 0 2 6 5 14 −9 2 2–3 0-3 0-0 1–1
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Rregullat e klasifikimit
Notes:
 1. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.

NdeshjetRedakto

7 shtator 2014
18:00
(18:00 UTC+2)
Danimarkë   2–1   Armeni
Højbjerg   65'
Kahlenberg   80'
Raporti Mkhitaryan   50'
Telia Parken, Copenhagen
Pjesëmarrja: 20,141
Gjyqtari: Alexandru Tudor (Rumani)

7 shtator 2014
20:45
(19:45 UTC+1)
Portugali   0–1   Shqipëri
Raporti Balaj   52'
Estádio Municipal, Aveiro
Pjesëmarrja: 23,205
Gjyqtari: Ruddy Buquet (France)


11 tetor 2014
18:00
(20:00 UTC+4)
Armeni   1–1   Serbi
Arzumanyan   73' Raporti Z. Tošic   89'

11 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Shqipëri   1–1   Danimarkë
Lenjani   38' Raporti Vibe   81'
Elbasan Arena, Elbasan[shënimi 1]
Pjesëmarrja: 12,800
Gjyqtari: Viktor Kassai (Hungari)


14 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Danimarkë   0–1   Portugali
Raporti Ronaldo   90+5'
Telia Parken, Copenhagen
Pjesëmarrja: 36,562
Gjyqtari: Felix Brych (Gjermani)

14 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Serbi   0–3
Fituar në tavolinë[shënimi 2]
  Shqipëri
Raporti
Stadion Partizana, Belgrade
Pjesëmarrja: 25,200
Gjyqtari: Martin Atkinson (Angli)


14 nëntor 2014
20:45
(19:45 UTC±0)
Portugali   1–0   Armeni
Ronaldo   72' Raporti

14 nëntor 2014
20:45
(20:45 UTC+1)
Serbi   1–3   Danimarkë
Z. Tošic   4' Raporti Bendtner   60'
Kjær   62'


29 mars 2015
18:00
(18:00 UTC+2)
Shqipëri   2–1   Armeni
Mavraj   77'
Gashi   81'
Raporti Mavraj   4' (o.g.)

29 mars 2015
20:45
(19:45 UTC+1)
Portugali   2–1   Serbi
Carvalho   10'
Coentrão   63'
Raporti Matic   61'
Estádio da Luz, Lisbon
Pjesëmarrja: 58,430
Gjyqtari: Gianluca Rocchi (Itali)


13 qershor 2015
18:00
(20:00 UTC+4)
Armeni   2–3   Portugali
Pizzelli   14'
Mkoyan   72'
Raporti Ronaldo   29' (pen.)

13 qershor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Danimarkë   2–0   Serbi
Y. Poulsen   13'
J. Poulsen   87'
Raporti
Telia Parken, Copenhagen
Pjesëmarrja: 30,887[3]
Gjyqtari: Björn Kuipers (Netherlands)


4 Shtator 2015 (2015-09-04)
20:45
(20:45 UTC+2)
Danimarka   0–0   Shqipëria
Raporti
Telia Parken, Copenhagen
Pjesëmarrja: 35,648[4]
Gjyqtari: Willie Collum (Scotland)

4 Shtator 2015 (2015-09-04)
20:45
(20:45 UTC+2)
Serbia   2–0   Armenia
Hayrapetyan   22' (o.g.)
Ljajic   53'
Raporti


7 Shtator 2015 (2015-09-07)
18:00
(20:00 UTC+4)
Armenia   0–0   Danimarka
Raporti

7 Shtator 2015 (2015-09-07)
20:45
(20:45 UTC+2)
Shqipëria   0–1   Portugalia
Raporti Veloso   90+2'
Elbasan Arena, Elbasan[note 2]
Pjesëmarrja: 12,121[6]
Gjyqtari: Jonas Eriksson (Sweden)


8 Tetor 2015 (2015-10-08)
20:45
(20:45 UTC+2)
Shqipëria   0–2   Serbia
Raporti Kolarov   90+1'
Ljajic   90+4'
Elbasan Arena, Elbasan[note 2]
Pjesëmarrja: 12,330[7]
Gjyqtari: Nicola Rizzoli (Italy)

8 Tetor 2015 (2015-10-08)
20:45
(19:45 UTC+1)
Portugalia   1–0   Danimarka
Moutinho   66' Raporti
Estádio Municipal, Braga
Pjesëmarrja: 29,860[8]
Gjyqtari: Mark Clattenburg (England)


11 Tetor 2015 (2015-10-11)
18:00
(20:00 UTC+4)
Armenia   0–3   Shqipëria
Raporti Hovhannisyan   9' (o.g.)
Djimsiti   23'
Sadiku   76'

11 Tetor 2015 (2015-10-11)
18:00
(18:00 UTC+2)
Serbia   1–2   Portugalia
Z. Tošic   65' Raporti Nani   5'
Moutinho   78'

Ndeshjet miqësoreRedakto

7 shtator 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Serbi   1–1   Franca
Kolarov   80' Raporti Pogba   13'
Stadion Partizana, Belgrade
Pjesëmarrja: 12,000
Gjyqtari: Wolfgang Stark (Gjermani)


11 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Franca   2–1   Portugali
Benzema   3'
Pogba   69'
Raporti Quaresma   77' (pen.)
Stade de France, Saint-Denis
Pjesëmarrja: 79,000
Gjyqtari: Szymon Marciniak (Poloni)


14 tetor 2014
18:00
(20:00 UTC+4)
Armeni   0–3   Franca
Raporti Rémy   7'
Gignac   55' (pen.)
Griezmann   84'


14 nëntor 2014
20:45
(20:45 UTC+1)
Franca   1–1   Shqipëri
Griezmann   73' Raporti Mavraj   40'


29 mars 2015
21:00
(21:00 UTC+2)
Franca   2–0   Danimarkë
Lacazette   14'
Giroud   38'
Raporti


13 qershor 2015
18:00
(18:00 UTC+2)
Shqipëri   1–0   Franca
Kaçe   43' Raporti


4 shtator 2015
20:45
(19:45 UTC+1)
Portugali   v   Franca
Raporti


7 shtator 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Franca   v   Serbi
Raporti


8 tetor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Franca   v   Armeni
Raporti


11 tetor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Danimarkë   v   Franca
Raporti

GolashënuesitRedakto

5 gola
2 gola
1 gol
1 autogol

ShënimeRedakto

 1. ^ a b Shqipëri will play their home matches at Elbasan Arena, Elbasan and Loro Boriçi Stadium, Shkodër instead of their regular stadium, Qemal Stafa National Stadium, Tirana, as the national stadium will be reconstructed.
 2. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.

ReferimetRedakto

 1. ^ "Spain face Ukraine return in EURO 2016 qualifying". UEFA.com. 23 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Armeni 2 - 3 Portugali mars report - 6/13/15 EC Qualification - Goal.com". goal.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Danimarkë 2 - 0 Serbi Team line-ups 6/13/15 - EC Qualification - Goal.com". goal.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Denmark vs. Albania - 4 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Armenia vs. Denmark - 7 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Albania vs. Portugal - 7 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Albania vs. Serbia - 8 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Portugal vs. Denmark - 8 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Armenia vs. Albania - 11 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Serbia vs. Portugal - 11 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>