Shkëlzen Gashi (futbollist)

futbollist shqiptar

Shkëlzen Gashi (lindur më 15 korrik 1988) në Zyrih, Zvicër, vije nga fshati Çabiq të Komunes së Klinës është një futbollist shqiptar i cili luan me klubin amerikan Colorado RapidsMajor League Soccer dhe me kombëtaren shqiptare si sulmues.

Shkëlzen Gashi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëShkëlzen Gashi
Datëlindja (1988-07-15) 15 korrik 1988 (35 vjeç)
VendlindjaZyrih, Zvicër
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Colorado Rapids
Numri11
Karriera me të rinjtë
1998–2007Zürich
1999–2000Grasshoppers (huazim)
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2009Zürich1(0)
2008Schaffhausen (huazim)16(3)
2008–2009Bellinzona (huazim)30(3)
2010–2011Neuchâtel Xamax13(1)
2011Aarau (huazim)15(5)
2012Aarau26(17)
2012–2014Grasshopper60(24)
2014–Basel41(25)
2016–Colorado Rapids30(10)
Karriera ndërkombëtare
2004–2005Zvicra U–176(1)
2005–2006Zvicra U–195(2)
2006–2009Zvicra U–2110(5)
2013–Shqipëria6(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 6 Shkurt 2017
‡ National team caps and goals correct as of 1 Shtator 2016

Lidhje të jashtme Redakto