Matteo Darmian

futbollistë italian

Matteo Darmian (Italisht[matˈtɛo darˈmjan]; lindur më 2 dhjetor 1989) është në futbollist italianë i cili luan me skuadrën angleze Manchester UnitedPremier league si mbrotjës.

Matteo Darmian
20150616 - Portugal - Italie - Genève - Matteo Darmian.jpg
Darmian duke luajtur për Itapin në 2015
Të dhënat personale
Data e lindjes (1989-12-02) 2 Dhjetor 1989 (30 vjeç)
Vendi i lindjesLegnano, Itali
Gjatësia1,82 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniMbrotjës
Informacionet për klubin
Klubi aktualManchester United
Numri36
Karriera në rini
2000–2009Milan
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2010Milan4(0)
2009–2010Padova (huazim)20(1)
2010–2011Palermo11(0)
2011–2015Torino133(3)
2015-Manchester United37(1)
Ekipi kombëtar
2006Italia U–177(0)
2006Italia U–185(0)
2007–2008Italia U–1911(0)
2008–2009Italia U–207(0)
2009Italia U–211(0)
2014–Italia27(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 9 janar 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 30 Nanor 2016

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.