Juraj Kucka (lindur më 26 Shkurt 1987) është një lojtar profesionist sllovak i cili luan si mesfushorTurqi per klubin Trabzonspor dhe Kombëtarja sllovake e futbollit.[1] Ai është mbiquajtur Kuco .[2]

Juraj Kucka

Kucka në 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJuraj Kucka
Datëlindja (1987-02-26) 26 shkurt 1987 (36 vjeç)
VendlindjaBojnice, Sllovakia
Gjatësia1.86
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Trabzonspor
Numri33
Karriera me të rinjtë
2001–2002Prievidza
2002–2004Radvaň
2004–2006Podbrezová
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2007Podbrezová42(3)
2007–2008Ružomberok48(9)
2009–2011Sparta Praha45(11)
2011–2015Genoa122(9)
2015–2017Milan59(4)
2017–Trabzonspor32(3)
Karriera ndërkombëtare
2007–2008Sllovakia U2111(0)
2008–Sllovakia63(7)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 16 nëntor 2018
‡ National team caps and goals correct as of 16 nëntor 2018

Trofe Redakto

Klub Redakto

Sparta Praha[3]
Milan

Referime Redakto

  1. ^ "Slovakia – Record International Players". RSSSF. Marrë më 20 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nobilini, Simone (8 qershor 2016). "Juraj Kucka: la Nazionale Slovacca e il perchè del nome "Kuco"" [juraj Kucka: Slovakia national team and the reason for the name "Kuco"]. milannews.it. Marrë më 3 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://us.soccerway.com/players/juraj-kucka/35495/