Valter Birsa

futbollist slloven

Valter Birsa (lindur më 7 gusht 1986) është një futbollist profesionist slloven i cili luan si mesfushor për klubin italian Cagliari.

Valter Birsa
Valter Birsa 2009.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëValter Birsa
Data e lindjes (1986-08-07) 7 Gusht 1986 (34 vjeç)
Vendi i lindjesŠempeter pri Gorici, Jugosllavi
Gjatësia1.84 m
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualCagliari
Numri14
Karriera në rini
1991–2003Bilje
2003–2004Primorje
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003Primorje1(0)
2004Bilje7(6)
2004–2006Gorica61(26)
2006–2009Sochaux66(8)
2009Auxerre (huazim)15(1)
2009–2011Auxerre68(8)
2011–2013Genoa9(0)
2012–2013Torino (huazim)17(2)
2013–2015Milan15(2)
2014–2015Chievo (huazim)35(0)
2015–2019Chievo122(18)
2019–Cagliari15(0)
Ekipi kombëtar
2001Slovenia U157(1)
2004Sllovenia U191(0)
2004–2005Sllovenia U202(0)
2004–2006Sllovenia U2112(5)
2006Sllovenia B1(0)
2006–2018Sllovenia90(7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 28 shtator 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 10 shtator 2013

Në periudhën 2006–2018, Birsa ishte pjesë e kombëtares sllovene, me të cilën zhvilloi 90 ndeshje dhe shënoi 7 gola, si dhe luajti në FIFA Kupën e Botës 2010.

Karriera me klubeRedakto

Vitet e hershmeRedakto

Lindur në Šempeter pri Gorici, Birsa e shpenzoi fëmirinë e tij në Nova Gorica, Slloveni. Karriera e Birsës filloi në moshën pesë vjeçare, ku ai filloi të luante me ND Bilje, një klub nga fshati pranë Nova Goricës. Ndërsa ai ishte një lojtar i talentuar, shpejt u transferua te Primorje dhe më pas tek Gorcia në moshën 17 vjeçare. Në sezonin e dytë të tij te Gorica, ai ishte tashmë sulmuesi i dytë më i mirë dhe një nga më të mirët në ligën sllovene, duke shënuar 29 gola për shkuadrën e shtëpisë së tij, një rekord i shquar për një mesfushor golashënues.

SochauxRedakto

Më 10 korrik 2006, ai u transferua te klubi francez Sochaux që luante në elitën e futbollit francez, Ligue 1, duke firmosur një kontratë katër vjeçare. Ai bëri debutimin e tij më 5 gusht në një fitore kundër Saint-Étienne, dhe një javë më vonë shënoi golin e tij të parë në barazimin 1–1 kundër AJ Auxerre. Ai e përfundoi sezonin e parë me 31 ndeshje dhe tre gola të shënuar, kurse Sochaux e përfundoi ligën në vendin e shtatë. Më 28 korrik, ai shënoi golin e avantazhit kundër Lyon në finalen e Superkupës Franceze, më vonë skuadra e tij e humbi ndeshjen me rezultatin 2–1.

Gjithsej, Birsa luajti 80 ndeshje me Sochaux duke shënuar 9 gola. Ai arriti të fitojë Kupën e Francës në sezonin 2006–06, pasi skuadra e tij mundi në finale me penallti Olympique de Marseille, Birsa shënoi penalltinë e dytë. Ai u deklarua si lojtari slloven më i mirë i viteve 2006–2008 nga faqja e internetit e futbollit slloven.[1]

AuxerreRedakto

Ditën e fundit të merkatos dimërore, ai u transferua në Francë te AJ Auxerre më 2 shkurt 2009 dhe katër ditë më vonë ai bëri debutimin e tij duke hyrë në minutën e 90 në fitoren 2–0 kundër AS Nancy.[2]

Më 29 maj 2009, Auxerre bleu përfundimisht kartonin e tij dhe firmosi një kontratë dy vjeçare me lojtarin slloven. Në sezonin 2009–10 në Ligue 1, ai luajti 35 ndeshje duke shënuar tre gola, me klubin e tij që arriti vendin e tretë dhe vendin për fazën play–off të Ligës së Kampioneve.

Më 23 dhjetor 2009, ai u bë protagonistë të një veprimi FairPlay sëbashku me Bakari Koné, ky i fundit u akuzua nga gjyqtari se e kishte goditur me bërryl sllovenin dhe u përjashtua nga loja. Birsa i tregoi gjyqtarit se veprimi i Konés ishte i pavullnetshëm, duke bërë që gjyqtari të tërhiqte kartonin e kuq.

Ai debutoi në kompedicionet europiane më 17 gusht 2010 kundër Zenit Saint Petersburg, dhe më 25 gusht ai ishte protagonist i ndeshjes së kthimit në fitoren 2–0. Më 11 tetor, në fazën e grupeve, ai shënoi golin e parë në humbjen 1–2 kundër AFC Ajax.[3] Më 2 shkurt 2011, duke qënë jashtë kontratës, ai nënshkroi një marrëveshje paraprake me Genoën, e cila e mori si lojtarë të lirë më 30 qershor 2011.

Birsa gjithsej luajti 97 ndeshje dhe shënoi 10 gola me Auxerre.

GenoaRedakto

Më 30 qershor 2011, Genoa njoftoi transferimin e Birsës në një marrëveshje katër-vjeçare.[4] Nën drejtimin e Alberto Malesani, ai bëri debutimin e tij më 11 shtator 2011 në barazimin 2–2 në shtëpi kundër Atalantas. Ai luajti gjithsej nëntë ndeshje në Serie A, tre ndeshje në Kupën e Italisë dhe shënoi dy gola kundër Barit dhe Interit.

TorinoRedakto

 
Birsa duke festuar golin e parë me KuqeZinjtë.

Më 31 gusht 2012, në ditën e fundit të merkatos verore, Birsa kaloi te Torino në formë huazimi me drejtë blerje. Më 28 tetor, ai bëri debutimin e tij në humbjen 1–3 kundër Parmës, dhe më 25 nëntor shënoi golin e parë në Serie A kundër Fiorentinës. Më 17 Shkurt 2013, ai shënoi një gol në minutën e 87të në fitoren 2–1 kundër Atalantës.

Birsa gjithsej me Torinon luajti 17 ndeshje dhe shënoi dy gola, por pas përfundimit të sezonit u rikthye te Genoa.

MilanRedakto

Më 31 gusht 2013, ai u transferua te Milan si lojtar i lirë pas marrëveshjes së transferimit të Luca Antoninit te Genoa. Ai firmosi një kontratë deri në vitin 2016 dhe mori fanellën me numrin 14. Ai bëri debutimin e tij në Stadio Olimpico kundër ish–skuadrës së tij Torinos në barazimin 2–2. Më 28 shtator, ai shënoi golin e parë me klubin në fitoren 1–0 në San Siro kundër Sampdorias.

Karrieara ndërkombëtareRedakto

Ai ka luajtur me Slloveninë që nga viti 2005, që kur ka qënë në moshën 18 vjeçare. Ai shënoi Golin e parë me kombëtaren më 9 shtator 2009 në një fitore 3–0 kundër Polonisë për kualifikueset e Botërorit 2010. Në Botërorë, ai shënoi Golin e rezultatin 2–0 momental kundër Shba–së, më pas ndeshje përfundoi me rezultatin 2–2.

Jeta personaleRedakto

Birsa ka lindur në Šempeter pri GoriciSllovenisë. Ai është shoku i fëmirisë së tre futbollistëve profesionistë, Etien Velikonja, Tim Matavž dhe Goran Cvijanović, që gjithashtu kanë jetuar në të njëjtin qytet.[5][6]

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Redaktuar më 1 mars 2020[7][8]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Primorje 2003–04 1. SNL 1 0 0 0 1 0
Gorica 2004–05 1. SNL 26 7 4 0 2 0 32 7
2005–06 35 19 4 0 2 1 41 20
Gjithsej 61 26 8 0 4 1 73 27
Sochaux 2006–07 Ligue 1 31 3 0 0 31 3
2007–08 22 3 0 0 2 0 24 3
2008–09 28 3 3 0 31 3
Gjithsej 81 9 3 0 2 0 86 9
Auxerre 2009–10 Ligue 1 35 3 4 0 39 3
2010–11 33 5 2 0 7 1 42 6
Gjithsej 68 8 6 0 7 1 81 9
Genoa 2011–12 Serie A 9 0 3 2 12 2
Torino 2012–13 Serie A 17 2 1 0 18 2
Milan 2013–14 Serie A 15 2 2 0 4 0 21 2
Chievo 2014–15 Serie A 35 0 1 0 36 0
2015–16 35 6 1 0 36 6
2016–17 35 7 2 0 37 7
2017–18 35 3 1 1 36 4
2018–19 17 2 1 0 18 2
Gjithsej 157 18 6 1 163 19
Cagliari 2018–19 Serie A 12 0 1 0 13 0
2019–20 3 0 2 0 5 0
Gjithsej 15 0 3 0 18 0
Gjithsej karriera 424 65 32 3 17 2 473 70

KombëtarjaRedakto

Burimi: [9]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Sllovenia 2006 7 0
2007 10 0
2008 7 0
2009 8 2
2010 11 1
2011 9 0
2012 5 0
2013 8 2
2014 5 0
2015 8 1
2016 6 0
2017 4 1
2018 2 0
Gjithsej 90 7

Golat me kombëtarenRedakto

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren sllovene.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 9 shtator 2009 Ljudski vrt, Maribor, Slloveni   Polonia 3–0 3–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
2 10 tetor 2009 Tehelné pole, Bratislava, Sllovaki   Sllovakia 1–0 2–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
3 18 qershor 2010 Ellis Park Stadium, Johannesburg, Afrikë e Jugut   Shtetet e Bashkuara 1–0 2–2 Kupa e Botës 2010
4 7 qershor 2013 Laugardalsvöllur, Reykjavík, Islandë   Islanda 2–2 4–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010

TrofeRedakto

ND GoricaRedakto

FC Sochaux-MontbéliardRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ nogomania.com
  2. ^ "Valter Birsa prêté à Auxerre" (në frëngjisht). FC Sochaux-Montbéliard. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 shkurt 2009. Marrë më 31 janar 2009.
  3. ^ "Prolongation pour Stéphane Grichting et Benoît Pedretti, Valter Birsa auxerrois". aja.tm.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 nëntor 2008. Marrë më 9 tetor 2013.
  4. ^ "Birsa štiri leta v Genovi". nogomania.com (në sllovenisht). Marrë më 3 shkurt 2011.
  5. ^ "Bratranca z golgeterskimi geni". dnevnik.si (në sllovenisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 2 shkurt 2011.
  6. ^ "Do imena iz mamine knjige" (në sllovenisht). NK Maribor. Marrë më 12 korrik 2012.
  7. ^ "Valter Birsa" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 25 korrik 2020.
  8. ^ "Valter Birsa" (në anglisht). World Football. Marrë më 25 korrik 2020.
  9. ^ "Valter Birsa" (në anglisht). EU-Football.info. Marrë më 25 korrik 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto