Kualifikueset e Kupës së Botës 2010


Për kualifikimin për në Kupën Botërore të Futbollit 2010 që do të mbahet në Afrikën e jugut raportohet se është shtuar një numër pjesëmarrës të ri në këtë botëror me çka shënon një rekord të ri.Kombëtaret e shteteve :( Laosi, Brunei dhe Filipinet) nuk garojnë në këtë botëror. Megjithë rritjen e raportit për pjesmarrje ka edhe kombëtare nuk marrin pjesë në kualifikueset Papua Guinea e Re nga Oqeania , Republika e Afrikës Qendrore, Eritrea dhe Sao Tome dhe Principe nga Afrika, Guam dhe Butani nga Azia kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre por më pas kanë dhënë mesazh që janë tërhequr. Mali i Zi Evropë , Komoros Afrikë, Mianmar dhe Timori Lindor Azi marrin pjesë për herë të parë në një kualifikimet për kupën botërore të futboolit.

Kombëtaret pjesmarrëse Redakto

Numri i kombëtareve nga kontinetet që do të marrin pjesë në finalet e Kupës Botërore të Futbollit janë:

Midis CONMEBOL-CONCACAF e pestë dhe e katërta e 4. Round do të jetë pas përfundimit të luajnë kualifikimin raunde-off lloji, si dhe midis fituese e Lojë të humbura midis dy grupeve në të tretën e AFC kualifikueset dhe fituese e OFC kualifikimin.

I tërheqë kualifikuese për grupet në Evropë, Amerikë Veriore dhe Qendrore, Azi dhe Afrikë u bë në 25 nëntor 2007 në Durban. Zgjedhja e grupit dhe të krerëve të mëtejshme alokimin varej nga për kampionatin botëror të futbollit FIFA (AFC), përkatësisht pas renditjen botërore të FIFA (UEFA, CAF dhe CONCACAF).

Rregullat Redakto

Në renditjen e secilit grup janë në pajtim me nenin 17 paragrafi 6 i Rregullores, si më poshtë: a) numrin e pikë nga grupi i të gjitha ndeshjet b) Qëllimi dallim nga të gjitha ndeshjet e grupit c) numrin e ndeshjeve në grup të gjitha qëllimet e shënoi

Nëse dy ose më shumë ekipe sepse një gjë e shkurtuar e kritereve, të rangut të tyre sipas kritereve vijuese: d) Numri i pikë nga pika e drejtpërdrejtë të njëjtën encounters ekipet në ndeshjet e grupit e) Qëllimi dallim nga encounters direkte me ekipet e njëjta pikë në ndeshjet e grupit f) numri i encounters drejtpërdrejtë me të njëjtën pikë ekipe në fazën e grupit qėllimet shënoi g) të tërhequr shumë nga FIFA Organizativ

Përmbledhje e mbetur e kualifikimit Redakto

 
Kualifikimi i statusit si 6 qershor 2009
Ekipi të kualifikuar për të Kupës së Botës.
Ekipi mund të kualifikohen për të Kupës së Botës.
Ekipi nuk mund të kualifikohen për të Kupës së Botës, por ka ende ndeshje kualifikuese majtë.
Ekipi eliminohet nga Kupa e Botës kualifikuese.
Vendi nuk hyjnë e Kupës së Botës.
Vendi nuk është pjesë e FIFA.

Zona Evropës / UEFA Redakto

Modë

Për pjesëmarrjen në kualifikim janë të gjitha shoqatat e raportuar 53 UEFA. Për të nxjerrë në 25 nëntor 2007 në Durban, ekipet e ndarë në gjashtë grupa përbërjen të cilit është e vendosur nga ana e pozicion në fuqi në këtë kohë renditjen FIFA botë janë gjetur.

Në kualifikimin e Evropian, ka nëntë grupeve (tetë grupet e gjashtë, një grup prej pesë), nga e cila e fituar grupi është drejtpërdrejt përgjegjës për Kupën Botërore 2010 kualifikuese. Katër vendet e mbetura do të jetë në heqje ndeshjet midis tetë më të mirë të grupit të dytë i dha. Grupi i dytë më i keq i eleminuar. Ashtu si në të kaluarën, do të përmirësojë comparability tryezën e dytë në mes të grupit të dytë ndeshje grupeve kundër njëri-grupeve brenda gjashtë grupet e fundit nuk do të numëruara.

Pl. Team Sp. S U N Tore Pkt.
1   Danimarka 6 5 1 0 13:02 16
2   Hungaria 6 4 1 1 08:02 13
3   Portugalia 6 2 3 1 08:04 9
4   Suedia 5 1 3 1 02:02 6
5   Shqipëria 8 1 3 4 04:08 6
6   Malta 7 0 1 6 00:17 1

Rezultatet

06.09.2008 Tirana Shqipëri Suedi 0:0
10.09.2008 Tirana Shqipëri Malta 3:0 (1:0)
11.10.2008 Budapest Hungari Shqipëri 2:0 (0:0)
15.10.2008 Braga Portugali Shqipëri 0:0
11.02.2009 Ta’Qali Malta Shqipëri 0:0
28.03.2009 Tirana Shqipëri Hungari 0:1 (0:1)
01.04.2009 Kopenhaga Danimarkë Shqipëri 3:0 (2:0)
06.06.2009 Tirana Shqipëri Portugali 1:2 (1:1)
09.09.2009 Tirana Shqipëri Danimarkë -:- (-:-)
14.10.2009 Solna Suedi Shqipëri -:- (-:-)

Lidhje të jashtme Redakto