6°S 147°E / 6°S 147°E / -6; 147

Papua New Guinea
[[Figura: |85px|Emblema - Papua Guinea e Re]]
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Unity in Diversity
(ang.:Bashkimi në Zhvillim)
Vendndodhja - Papua Guinea e Re
Vendndodhja - Papua Guinea e Re

Papua Guinea e Re, është shtet që ndodhet në Oqeani. Shtrihet në Lindjen e Ishullit Guinea e Re. Port Moresby është kryeqyteti i Papua Guinesë së Re.

Historia

Redakto

Imigrimi në Ishullin e Guinesë së Re supozohet se është bërë para 50.000 vitesh. Ndërsa Evropianët e parë që hyrën në tokat e këtij ishulli ishin Portugezët dhe Spanjollët në shekullin XVI. Kolonializmi i Ishullit filloi nga Anglezët në vitin 1793. Me kërkesën e Qeverisë Angleze John Moresby në vitin 1870 vizatoi hartën e Papua Guinesë së Re, dhe Anglezët këtë pjesë të ishullit e pushtuan në vitin 1884.Më vonë emri i John Moresby është dhënë kryeqytetit të Papua Guinesë së Re.Gjatë Luftës së dytë Botërore Papua Guinea e re ishte pushtiar nga Japonia. Me përfundimin e Luftës së dytë Botërore Australia totalisht e mori vendin.Në vitin 1975 fitoi pavarsinë nga Anglia dhe u anëtarësua në Komonuelth.[1]

Politika

Redakto

Papua Guinea e Re është Mbretëri.Më 1 dhjetor 1973 ka fituar autonomi nga Australia, dhe pastaj në vitin 1975 e shpalli pavarësinë.

Gjeografia

Redakto

Papua Guinea e Re shtrihet në Oqeani, me një sipërfaqe prej 461.690 km² kilometra.Kufizohet në perëndim me Indonezinë. Gjatësia e brigjeve është 5.152 kilometra.Ka klimë tropikale, zakonisht ka reshje ndërmjet muajve dhjetor-Mars. Ka Reliev fushor në afërsi të bregdetit, dhe reliev malor. Pika më e ulët është Oqeani Paqësor, dhe më e larta mali Wilhelm (4.509m).Pasuritë natyrore janë : Ari, bakri, argjendi, nafta, gazi natyror etj.[2]

Ekonomia

Redakto

Demografia

Redakto

Popullsia : 5.049.055 banorë.Në çdo 1000 foshnje të lindur, 58.21 vdesin.Jeta mesatare e popullsisë është 63.46 vjet. Grupet etnike janë: Papuanët, Malenezianët, Zezakët, Mikronezianët, Polinezianët.

Religjioni

Redakto
 • 16 % Lutherian
 • 8% Presbiterian/Metodist.
 • 5% Anglikan
 • 4% Aleanca Evangjeliste
 • 10% Protestant
 • 31% Religjione vendore
 • 3% Islami

Kultura

Redakto

Kultura e Shtetit

Të tjera

Redakto
 * Telekomunikacioni
 * Transporti
 * Ushtria
 * Pushime

Lidhje të jashtme

Redakto

Referimet

Redakto
  Commons: Papua Guinea e Re – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Stampa:Austrailia-gjeo-cung