Reykjavík është kryeqyteti i Islandës si dhe më veriori i botës (lat: 64° 08' N, jo shume larg rrethit polar arktik në 66° 33' N). Emri i tij në gjuhën islandeze do të thotë "gji(shih gji deti) që tymos", dhe që me siguri vjen nga burimet e shumta të nxehta dhe i bashkangjitet si një keqkuptim i kolonizatorit të parë Ingólfur Arnarson.

Reykjavík
Reykjavík
Qytet
Islande - Rekjavik du haut de la cathédrale.JPG
Skeda:Islanda
Population
 • Total120.165
Websitewww.rvk.is

Me më shumë se 117 mijë banorë është qyteti më i madh islandez ku banojnë 37% e të gjithë popullsisë së Islandës. Ndodhet në Oqeanin Atlantik dhe në veçanti në gjirin Faxaflói.

Në të ndodhen fakultetet universitare më të mëdha të vendit, shkollat e mesme, teatrot, muzetë, institucione kluturore dhe gjithashtu një port.

Në qendër të qytetit ndodhet dhe një liqen vogël, i quajtur Tjörnin.

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto