Zona Jugore e Reykjavik (Islandë)

Zona Zgjedhore Jugore e Reykjavik është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj i madh, dhe i vetmi i përfshirë, është Reykjavík.

Zona Zgjedhore Jugore e Reykjavik
islandisht : Reykjavíkurkjördæmi suður
Zonë zgjedhore
Shteti Islanda Islanda
Qyteti kryesor Reykjavik Coat of Arms.svg Reykjavík
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.27 km2
Popullsia 119,357 banorë (2009[1])
Dendësia 12/km2 (31/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1999
Votues 43,748
Përfaqësues në Kuvend 11

GjeografiaRedakto

Kjo zonë kufizohet me Zonën Veriore të Reykjavik, Zonën Jugore dhe Zonën Jugperëndimore. Nga sipërfaqja, është zona më e vogël.

AdministrimiRedakto

Elektorati përfshin pjesën jugore të qytetit Reykjavík, pjesë e rajonit urban të Rajonit të Kryeqytetit.

ReferimetRedakto

  1. ^ Population referred to the entire city of Reykjavík

Lidhjet e jashtmeRedakto

  Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale