Zona Zgjedhore Jugore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj kryesor është Keflavík.

Zona Zgjedhore Jugore
islandisht : Suðurkjördæmi
Zonë zgjedhore
Shteti Islanda Islanda
Qyteti kryesor Reykjanesbær Coat.svg Keflavík
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 47,810 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1999
Votues 32,505
Përfaqësues në Kuvend 10

GjeografiaRedakto

Është zona e vetme që kufizohet me të gjitha zonat e tjera, duke përfshirë edhe ato urbane të Reykjavík.

AdministrimiRedakto

PërbërjaRedakto

Kjo zonë përfshinë 3 rajone dhe 20 komuna.

QytetzaRedakto

Vendbanimet me status të qytezës, të renditura sipas popullsisë, janë 16:

Lidhjet e jashtmeRedakto

  Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale