Gadishulli Jugor (islandisht: Suðurnes) është një rajon në jugperëndim të Islandës. Rajoni kanjë popullsi prej mbi 22,000 banorë dhe është një nga pjesët e me popullsi më të dendur në ishull. Qendra administrative është Keflavík, i cili kishte 7,000 banorë kur u bashkua me qytetin fqinj Njarðvík disa vite më parë që së bashku krijuan Reykjanesbær, i cili është vendbanimi i dytë më i madh jashtë zonës së Rajonit të Kryeqytetit; më 1 janar 2013 qyteti kishte popullsi pre 14,231 banorë.

Suðurnes
Location of Suðurnes
Popullsia
 • Gjithsej20.300

Rajoni është vend i "Aeroportit Ndërkombëtar Keflavík", pika kryesore e hyrjes për Islandë.

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

63°55′N 22°15′W / 63.917°N 22.250°W / 63.917; -22.250