Rajoni i Kryeqytetit (Islandë)

Rajoni i Kryeqytetit ose (Islandisht : Höfuðborgarsvæðið) është emri që përdoret për Reykjavík dhe gjashtë komunat përreth[1][2]. Ky rajon është zona më e madhe urbane në Islandë[3]. Secila komunë ka këshillin e zgjedhur të pavarur. Me një popullsi prej 200,852, Reykjavíku i Madh përmban rreth 60% të popullsisë së Islandës në një zonë që është vetëm sa 1% e sipërfaqes së përgjithshme të vendit.[4] Qeveritë komunale të bashkëpunojnë gjerësisht në fusha të ndryshme; për shembull në politikën e mbeturinave, transportin publik dhe një brigadë të përbashkët zjarrfikësish.

Höfuðborgarsvæðið
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1062 km2
Popullsia 209,680 banorë (2014)
Dendësia 192 banorë/km2
Zona e Reykjavík-ut të madh në OpenStreetMap.

Madhësia dhe popullsiaRedakto

Nga shtatë komuna në Zonën e Reykjavík-ut të Madh, Reykjavík është më i populluari me 117,764 banorë dhe Kjósarhreppur është më pak i populluar me 210 banorë. Megjithatë, Kjósarhreppur është komuna me sipërfaqe më të madhe, me 287.7 km2 (111.1 sq mi) tokë dhe Seltjarnarnes është komuna më e vogël me 2.3 km2 (0.89 sq mi).

Komunat Popullsia[5] Sipërfaqja (km2)[6] Dendësia (Pop/km2)
Reykjavík 117,764 277.10 425
Kópavogur 31,729 83.7 379
Hafnarfjörður 26,808 143.3 187
Garðabær 13,872 74.4 186
Mosfellsbær 9,075 193.7 46
Seltjarnarnes 4,322 2.3 1,879
Kjósarhreppur 210 287.7 0.7
Gjithsej 203,678 1,062.2 192

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Association of municipalities in the Capital area English version Retrieved on 5.
  2. ^ Sigurður Guðmundsson.
  3. ^ Statistikat e Island;s.
  4. ^ Emilía Dagný Sveinbjörnsdóttir.
  5. ^ Statistics Iceland.
  6. ^ National Land Survey of Iceland.

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 64°08′00″V 21°56′00″P / 64.13333°V 21.93333°P / 64.13333; -21.93333