Zona Zgjedhore Jugperëndimore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj kryesor është Kópavogur.

Zona Zgjedhore Jugperëndimore
Suðvesturkjördæmi
Location of Zona Zgjedhore Jugperëndimore
Popullsia
 • Gjithsej82.045

Gjeografia Redakto

Kjo zonë është e përbërë nga komunat rreth Rajonit të KryeqytetitReykjavík. Kufizohet me Zonën Veriperëndimore, Zonën Veriore e Reykjavik, Zonën Jugore e Reykjavik dhe Zonën Jugore. Territori i kësaj zone është i ndarë në 5 pjesë jo të bashkuara:

  • Zona kryesore e Álftanes, Garðabær, Hafnarfjörður dhe Kópavogur Perëndimor
  • Kepi i vogël që përbën Seltjarnarnes
  • Zona lindore e Kópavogur dhe Mosfellsbær
  • Territori komunal i Kjósarhreppur
  • Pjesë nga territori komunal i Hafnarfjörður.

Administrimi Redakto

Përbërja Redakto

Kjo zonë përfshinë 1 rajone dhe 7 komuna.

Qytetza Redakto

Vendbanimet me status të qytetzës, të renditura sipas popullsisë, janë 6:

Referimet Redakto

Lidhjet e jashtme Redakto

  Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale