Ayrton Senna

Ayrton Senna lindi më 21 mars 1960São Paulo, Brazil; vdiq më 1 maj 1994San Marino, afër Imola. Ishte garues në garat automobistike Formula 1. Vije nga Brazili dhe ka fituar tri herë titullin e kampionit në këtë gara.

Ayrton Senna

Karriera në Formula Një
Kombësia Brazil Brazilian
Vitet aktiv 1984 - 1994
Ekipe Toleman Hart, Lotus,
McLaren Honda,
Williams
Pjesmarrje 162
Kampionate 3 ( 1988, 1990, 1991)
Fitore 41
Podiume 80
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 65
Xhiro të shpejta 19
Pjesmarrja e parë F1 Brazili - 1984
Fitorja e parë F1 Portugalia - 1985
Fitorja e fundit F1 Australia - 1993
Pjesmarrja e fundit F1 San Marino - 1994
Sezoni i fundit 0 (0 pikë)
Skeda:Ayrton Senna.jpg
Ayrton Senna

Ayrton Sena ka vdekur në një akisident më 1 maj 1994 në garat Grand Prix të mbajtura në San Marino , Imola.

Jeta e hershme Redakto

Karriera Redakto

Fillimi në Toleman Redakto

F1 Karriera Redakto

Vitet në Lotus Redakto

Vitet në McLaren Redakto

Përfundimi në Williams Redakto

Sjellja në garim Redakto

Citate nga Sena Redakto

  • "Në një ditë të aktuar, në kushte të caktuara, mendon se ke kufi. Pastaj ti nisesh kah ky kufi dhe e prek këtë kufi, dhe mendon, 'Mirë, ky është kufiri'. Dhe pra e prekë këtë kufi, diçka ndodhë dhe ti papritmas mund të shkosh ka mëtutje (kufirit). Me fuqin e mendjes sate, përcaktimin tënd, instinktin tënd dhe përvojën gjithashtu mund të fluturosh shumë lartë."
  • "Të jesh i dyti është të jesh i pari që humbë."
  • "Nuk ka aksidente të vogla në këtë qark." - duke biseduar mbi qarkun Imola para aksidentit fatal në garën e vitit 1994.
  • "Do të jetë sezon me shum aksidente, dhe me rrezik do të them se do të jemi shumë me fat nëse diçka shumë serioze nuk ndodhë." - para fillimit të sezonit 1994.

Complete F1 Results Redakto

(Sqarim i tabelës) (Garat me * mbrapa nënkuptojnë pjesmarrjen në pol pozicion) (Viti me * është viti kur ka fituar titull)

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Ekipi Pozita Pikë
1984 Toleman BRA
Ret
SAF
6
BEL
6
SMR
DNQ
FRA
Ret
MON
2
CAN
7
USE
Ret
USA
Ret
GBR
3
GER
Ret
AUT
Ret
DUT
Ret
ITA
EUR
Ret
POR
3
Toleman 9ti 13
1985 Lotus BRA
Ret
POR
1
SMR
7
MON
Ret
CAN
16
USA
Ret
FRA
Ret
GBR
10
GER
Ret
AUT
2
DUT
3
ITA
3
BEL
1
EUR
2
SAF
Ret
AUS
Ret
Lotus 4ti 38
1986 Lotus BRA
2
ESP
1
SMR
Ret
MON
3
BEL
2
CAN
5
USA
1
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
2
HUN
2
AUT
Ret
ITA
Ret
POR
4
MEX
3
AUS
Ret
Lotus 4ti 55
1987 Lotus BRA
Ret
SMR
2
BEL
Ret
MON
1
USA
1
FRA
4
GBR
3
GER
3
HUN
2
AUT
5
ITA
2
POR
7
ESP
5
MEX
Ret
JPN
2
AUS
DSQ
Lotus 3ti 57
1988 McLaren BRA
DSQ
SMR
1
MON
Ret
MEX
2
CAN
1
USA
1
FRA
2
GBR
1
GER
1
HUN
1
BEL
1
ITA
10
POR
6
ESP
4
JPN
1
AUS
2
McLaren 1ri 90
1989 McLaren BRA
11
SMR
1
MON
1
MEX
1
USA
Ret
CAN
7
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
1
HUN
2
BEL
1
ITA
Ret
POR
Ret
ESP
1
JPN
DSQ
AUS
Ret
McLaren 2ti 60
1990 McLaren USA
1
BRA
3
SMR
Ret
MON
1
CAN
1
MEX
20
FRA
3
GBR
3
GER
1
HUN
2
BEL
1
ITA
1
POR
2
ESP
Ret
JPN
Ret
AUS
Ret
McLaren 1ri 78
1991 McLaren USA
1
BRA
1
SMR
1
MON
1
CAN
Ret
MEX
3
FRA
3
GBR
4
GER
7
HUN
1
BEL
1
ITA
2
POR
2
ESP
5
JPN
2
AUS
1
McLaren 1ri 96
1992 McLaren RSA
3
MEX
Ret
BRA
Ret
ESP
9
SMR
3
MON
1
CAN
Ret
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
2
HUN
1
BEL
5
ITA
1
POR
3
JPN
Ret
AUS
Ret
McLaren 4ti 50
1993 McLaren RSA
2
BRA
1
EUR
1
SMR
Ret
ESP
2
MON
1
CAN
18
FRA
4
GBR
5
GER
4
HUN
Ret
BEL
4
ITA
Ret
POR
Ret
JPN
1
AUS
1
McLaren 2ti 73
1994 Williams BRA
Ret
PFC
Ret
SMR
Ret
MON
ESP
CAN
FRA
GBR
GER
HUN
BEL
ITA
POR
EUR
JPN
AUS
Williams - 0

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj:   M. Schumacher
5 tituj:   J. M. Fangio  ·   L. Hamilton
4 tituj:   A. Prost  ·   S. Vettel
3 tituj:   A. Senna  ·   Jack Brabham  ·   J. Stewart  ·   N. Lauda
2 tituj:   F. Alonso  ·   A. Ascari  ·   E. Fittipaldi  ·   G. Hill  ·   M. Häkkinen  ·   N. Piquet
1 titull:   A. Jones  ·   D. Hill  ·   D. Hulme  ·   G. Farina  ·   J. Villeneuve  ·   J. Hunt  ·   J. Clark  ·   J. Rindt  ·   J. Scheckter  ·   K. Rosberg  ·   M. Andretti  ·   M. Hawthorn  ·   N.Mansel  ·   P. Hill  ·   K. Räikkönen  ·   J. Button  ·   Rosberg