Hape menynë kryesore
Jackie Stewart
Jackie Stewart speaking.jpg
Formula 1 Kariera
Kombësia Flag of England.svg Anglez
Vite aktive 1965 – 1973
Ekipe BRM, Matra, March, Tyrrell
Pjesmarrje 100
Kampion botërorë 3 1969, 1971, 1973
Fitore 27
Podiume 43
Pol pozita 17
Xhiro të shpejta 15
Pjesmarrja e parë F1 Afrika Jugore - 1965
Fitorja e parë F1 Italia - 1965
Fitorja e fundit F1 Gjermania - 1973
Pjesmarrja e fundit F1 SHBA - 1973
Radhitja e fundit


Jackie Stewart ka lindur më 11 qershor 1939 ka qenë garues skocez në garat automobilistike si dhe tri herë kampion në kampionatin botërorë në garat në Formula 1.

Përmbajtja

Jeta e tijeRedakto

KarrieraRedakto

British Racing Motors 1965 - 1967
Matra 1968 - 1969
March 1970
Tyrrell 1971 - 1973

Rezultatet e garave në Formula 1Redakto

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Ekipi Vendi Pikë
1965 BRM RSA
6
MON
3
BEL
2
FRA
2
GBR
5
NED
2
GER
Ret
ITA
1
USA
Ret
MEX
Ret
BRM 3ti 33
1966 BRM MON
1
BEL
Ret
FRA
GBR
Ret
NED
4
GER
5
ITA
Ret
USA
Ret
MEX
Ret
BRM 7ti 14
1967 BRM RSA
Ret
MON
Ret
NED
Ret
BEL
2
FRA
3
GBR
Ret
GER
Ret
CAN
Ret
ITA
Ret
USA
Ret
MEX
Ret
BRM 9th 10
1968 Matra RSA
Ret
ESP
MON
BEL
4
NED
1
FRA
3
GBR
6
GER
1
ITA
Ret
CAN
6
USA
1
MEX
7
Matra 2ti 36
1969 Matra RSA
1
ESP
1
MON
Ret
NED
1
FRA
1
GBR
1
GER
2
ITA
1
CAN
Ret
USA
Ret
MEX
4
Matra 1ri 63
1970 March RSA
3
ESP
1
MON
Ret
BEL
Ret
NED
2
FRA
9
GBR
Ret
GER
Ret
AUT
Ret
ITA
2
CAN
Ret
USA
Ret
MEX
Ret
Tyrrell 6ti 25
1971 Tyrrell RSA
2
ESP
1
MON
1
NED
11
FRA
1
GBR
1
GER
1
AUT
Ret
ITA
Ret
CAN
1
USA
5
Tyrrell 1ri 62
1972 Tyrrell ARG
1
RSA
Ret
ESP
Ret
MON
4
BEL
FRA
1
GBR
2
GER
11
AUT
7
ITA
Ret
CAN
1
USA
1
Tyrrell 2ti 45
1973 Tyrrell ARG
3
BRA
2
RSA
1
ESP
Ret
BEL
1
MON
1
SWE
5
FRA
4
GBR
10
NED
1
GER
1
AUT
2
ITA
4
CAN
5
USA
WD
Tyrrell 1ri 71

Konsultues, komentatorRedakto

F1 Ekip poseduesRedakto

Çmime nderiRedakto

TriviaRedakto

Shiko dhe këtëRedakto

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj:   M. Schumacher
5 tituj:   J. M. Fangio  ·   L. Hamilton
4 tituj:   A. Prost  ·   S. Vettel
3 tituj:   A. Senna  ·   Jack Brabham  ·   J. Stewart  ·   N. Lauda
2 tituj:   F. Alonso  ·   A. Ascari  ·   E. Fittipaldi  ·   G. Hill  ·   M. Häkkinen  ·   N. Piquet
1 titull:   A. Jones  ·   D. Hill  ·   D. Hulme  ·   G. Farina  ·   J. Villeneuve  ·   J. Hunt  ·   J. Clark  ·   J. Rindt  ·   J. Scheckter  ·   K. Rosberg  ·   M. Andretti  ·   M. Hawthorn  ·   N.Mansel  ·   P. Hill  ·   K. Räikkönen  ·   J. Button  ·   Rosberg


Lidhje të jashtmeRedakto