110px-F1 logo svg.png

Formula 11969
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 11
Piloti kampion Jackie Stewart
Ekipi kampion Matra
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1969 ishte kampionati i 20të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 1 mars dhe mbaroi më 19 tetor ku fitues doli Jackie Stewart pas 6 fitoresh nga 11 garat e zhvilluara.

Sezoni 1969Redakto

Mbi sezonin...

StatistikatRedakto

Garat sezonaleRedakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Afrika Jugore - 1969 1 mars Kyalami   Jackie Stewart   Matra-Ford
2   F1 Spanja - 1969 4 maj Montjuïc   Jackie Stewart   Matra-Ford
3   F1 Monako - 1969 18 maj Monaco   Graham Hill   Lotus-Ford
4   F1 Holanda - 1969 21 qershor Zandvoort   Jackie Stewart   Matra-Ford
5   F1 Franca - 1969 6 korrik Charade   Jackie Stewart   Matra-Ford
6   F1 Anglia - 1969 19 korrik Silverstone   Jackie Stewart   Matra-Ford
7   F1 Gjermania - 1969 3 gusht Nürburgring   Jacky Ickx   Brabham-Ford
8   F1 Italia - 1969 7 shtator Monza   Jackie Stewart   Matra-Ford
9   F1 Kanada - 1969 20 shtator Mosport Park   Jacky Ickx   Brabham-Ford
10   F1 SHBA - 1969 5 tetor Watkins Glen   Jochen Rindt   Lotus-Ford
11   F1 Meksika - 1969 19 tetor Hermanos Rodriguez   Denny Hulme   McLaren-Ford

Konstruktorët fituesRedakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1   Matra-Ford MS10
MS80
MS84
Ford Cosworth 85 6 10 2
2   Brabham-Ford BT26A Ford Cosworth DFV 68 2 9 4
3   Lotus-Ford 49B
63
Ford Cosworth DFV 59 2 7 5
4   McLaren-Ford M7A
M7B
M7C
M9A
Ford Cosworth DFV 49 1 5
5   Ferrari 312/69 Ferrari 255C 7 1
6   BRM P133
P138
P139
BRM P142 7 1
7   Cooper-Maserati T86B Maserati Tipo 10/F1
8   Brabham-Repco BT20
BT24
Repco 740
9   Brabham-Climax BT23B Climax FPF
10   Eagle-Climax T1G Climax FPF

Pilotët fituesRedakto

Pozita Piloti AFR   ESP   MON   HOL   FRA   ANG   GJER   ITA   CAN   SHBA   MEX   Pikë
1   Jackie Stewart 1 1 Ret 1 1 1 2 1 Ret Ret 4 63
2   Jacky Ickx Ret 6 Ret 5 3 2 1 10 1 Ret 2 37
3   Bruce McLaren 5 2 5 Ret 4 3 3 4 5 Ret DNS 26
4   Jochen Rindt Ret Ret Ret Ret 4 Ret 2 3 1 Ret 22
5   Jean-Pierre Beltoise 6 3 Ret 8 2 9 12* 3 4 Ret 5 21
6   Denny Hulme 3 4 6 4 8 Ret Ret 7 Ret Ret 1 20
7   Graham Hill 2 Ret 1 7 6 7 4 9 Ret Ret 19
8   Piers Courage Ret 2 Ret Ret 5 Ret 5 Ret 2 10 16
9   Jo Siffert 4 Ret 3 2 9 8 11 8 Ret Ret Ret 15
10   Jack Brabham Ret Ret Ret 6 Ret 2 4 3 14
11   John Surtees Ret 5 Ret 9 Ret DNS NC Ret 3 Ret 6
12   Chris Amon Ret Ret Ret 3 Ret Ret 4
13   Pedro Rodriguez Ret Ret Ret Ret 6 Ret 5 7 3
14   Vic Elford 7 10 5 6 Ret 3
15   Richard Attwood 4 3
16   Jackie Oliver 7 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 6 1
17   Johnny Servoz-Gavin 6 NC 8 1
18   Silvio Moser Ret Ret 7 Ret Ret 6 11 1
19   Pete Lovely Ret 9 -
20   Sam Tingle 8 -
21   Mario Andretti Ret Ret Ret -
22   Al Pease DSQ -
23   Bill Brack NC -
24   Peter de Klerk NC -
25   John Miles Ret 10 Ret Ret Ret -
26   Basil van Rooyen Ret -
27   Derek Bell Ret -
28   George Eaton Ret Ret -
29   Jo Bonnier Ret Ret -
30   John Cordts Ret -
31 John Love Ret -
Pozita Piloti AFR   ESP   MON   HOL   FRA   ANG   GJER   ITA   CAN   SHBA   MEX   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto