Norman Graham Hill lindi më 17 shkurt 1929Londër, Angli; vdiq më 29 nëntor 1975 në Arkley Britani të madhe. Ai ishte një garues britanik me makina.

Graham Hill 1966

Graham Hill u bë kampion i Formula 1 më vitin 1962 dhe kështu pasoi në këtë titull garuesin amerikan me të njëjtin mbiemër Phil Hill. Gjithashtu djali i tij Damon Hill u bë kampion i Formula 1 më vitin 1996.

Graham Hill e nisi karrierën e tij si garues makinash në moshën 30 vjeçare. Pos të tjerave Graham Hill ka fituar garën e 24 orëve të Le Mans dhe garën Indi 500. Ai e fitoi 2 herë titullin e Kampionit në Formula 1 (1962 dhe 1968). Ai fitoi gjithsej 289 pikë, 14 gara dhe garoi gjithsej 176 herë në formula 1.

Shiko dhe këtë Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj:   M. Schumacher
5 tituj:   J. M. Fangio  ·   L. Hamilton
4 tituj:   A. Prost  ·   S. Vettel
3 tituj:   A. Senna  ·   Jack Brabham  ·   J. Stewart  ·   N. Lauda
2 tituj:   F. Alonso  ·   A. Ascari  ·   E. Fittipaldi  ·   G. Hill  ·   M. Häkkinen  ·   N. Piquet
1 titull:   A. Jones  ·   D. Hill  ·   D. Hulme  ·   G. Farina  ·   J. Villeneuve  ·   J. Hunt  ·   J. Clark  ·   J. Rindt  ·   J. Scheckter  ·   K. Rosberg  ·   M. Andretti  ·   M. Hawthorn  ·   N.Mansel  ·   P. Hill  ·   K. Räikkönen  ·   J. Button  ·   Rosberg