5 Tetori është dita e 278-të e kalendarit gregorian (dita e 279-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 87 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Shtator · Tetor · Nëntor
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


NgjarjeRedakto

 
Letë senatorit Tom Daschle në sulmet e njohura Ameritrax.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

  • 877 - Karli i II-të, Mbreti i Francës
  • 1880 - Jacques Offenbach, kompozitor gjerman
  • 1960 - Alfred Kroeber, arkeolog dhe antropolog amerikan
  • 2011 - Steve Jobs, shpikës dhe krijues i Kompanisë Apple

Festa dhe përvjetoreRedakto