Steve Jobs

Steven Paul "Steve" Jobs (24 shkurt, 1955 - 5 tetor, 2011) ishte një ndërmarrës dhe shpikës amerikan.

Skeda:Steve Jobs.png
Steve Jobs gjatë prezantimit të i-phone 3

Ai ishte bashkë-themeluesi i Apple , kryetar i bordit, dhe shef ekzekutiv i Apple-it. Përmes Apple-it ai u bë i njohur si një nga pionerët karizmatike te revolucionit në kompjuterët personal dhe për karrierën e tij në fushën e kompjuterit dhe teknologjisë. Jobs gjithashtu ishte bashkëthemelues në Kompanine e Animacionit PIXAR dhe anëtar i bordit drejtues në kompaninë DISNEY. Pas luftës për pushtet me bordin e drejtorëve në vitin 1985, Jobs u largua Apple dhe themeloi kompanine NEXT, platformë kompjuterike e specializuarë në tregjet e arsimit të lartë dhe biznesit. . Ai shërbeu si CEO dhe aksioneri kryesor deri në blerjen e Pixar nga Disney në vitin 2006. Jobs ishte ndër të parët për të parë potencialin komercial të mouse-shtyrë ndërfaqe fotokopje Parc e përdoruesit grafik, që çoi në krijimin e Lisa Apple dhe, një vit më vonë, Macintosh. Ai gjithashtu ka luajtur një rol në futjen e LaserWriter, një nga e para printera lazer gjerësisht në dispozicion, për të tregut.

Pas luftës për pushtet me bordin e drejtorëve në 1985, Jobs u largua Apple dhe themeloi Tjetra, një kompani të zhvillimit platformë kompjuterike të specializuara në tregjet e larta-arsimit dhe biznesit. Në 1986, ai fituar ndarjen grafike kompjuterike të Lucasfilm, e cila u pe off si Pixar. Ai u kredituar në Toy Story (1995) si producent ekzekutiv dhe investitor karakteristike falës kryesor i Pixar. Ai shërbeu si CEO dhe aksionar i shumicës deri blerjen Disney Pixar së në vitin 2006. Në vitin 1996, pasi Apple kishte dështuar për të ofruar sistemin e saj operativ, Copland, Gil Amelio u kthye në tjetër kompjuterin, dhe platformë NeXTSTEP bë themeli për Mac OS X. Jobs u kthye në Apple si një këshilltar, dhe mori kontrollin e kompanisë si një CEO i përkohshëm. Jobs solli Apple nga afër falimentimit të përfitimit nga 1998.

Si CEO i ri i kompanisë, Jobs mbikëqyri zhvillimin e iMac, iTunes, iPod, iPhone, dhe iPad, dhe në anën shërbimeve, kompanisë Apple Stores pakicë, iTunes Store dhe App Store. Suksesi i këto produkte dhe shërbime të ofrohen disa vite të kthimeve të qëndrueshme financiare, dhe reaksion Apple që të bëhet kompania më e vlefshme në botë tregtohen publikisht në 2011. të rifituar forcat e kompanisë është konsideruar nga shumë komentatorë si një nga turnarounds të mëdha në historinë e biznesit. Në vitin 1996, pasi Apple ka dështuar për të ofruar sistemin e saj operativ, Copland, Gil Amelio u kthye në tjetër kompjuterin, dhe platforma NeXTSTEP u bë themeli për Mac OS X. Jobs u kthye në Apple si një këshilltar, dhe mori kontrollin e kompanisë si një CEO i përkohshëm. Jobs Apple solli nga afër falimentimit të përfitimit të vitit 1998. Jobs e nisi punë e tij tek Apple në vitin 1970 dhe kompjuteri i tij Macintosh u bë shumë popullor në vitet 1980-të. Reklama e parë që kishte Apple u realizua prej tij,më 1984.ajo u bë reklama më e famshme për atë vit.Në vitin 1985 u përjashtua nga kompania për t’u rikthyer në vitin 1997 dhe prej atëherë nisi të transformojë kompaninë duke e nxjerr atë nga kolapsi.

Vdiq në moshën 56-vjeçare në Kaliforni pas një beteje të gjatë me kancerin e pankreasit.[1]

Prindërit Babai biologjik i Steve Jobs, Abdulfattah "John" Jandali (arabisht: عبد الفتاح الجندلي) (L. 1931), u rrit në Homs, Siri dhe u lind në një familje arabe muslimane. Jandali është djali i vetë-bërë milioner që nuk ka shkuar në kolegj dhe një nënë e cila ishte një shtëpiake shtëpiake tradicionale. Ndërkohe ishte një student në Universitetin Amerikan të Bejrutit, Liban, ai ishte një aktivist student dhe e kaloi kohën në burg për aktivitetet e tij politike. Megjithëse Jandali fillimisht donte të studionte ligjin, ai përfundimisht vendosi të studionte ekonominë dhe shkencën politike. Ai ndoqi një doktoraturë në lëndën e fundit në Universitetin e Wisconsin, ku u takua me Joanne Carole Schieble, një katolike me prejardhje zvicerane dhe gjermane, e cila u rrit në një fermë në Wisconsin. Si një kandidat i doktoraturës, Jandali ishte një asistent mësimor për një kurs që Schieble po merrte, edhe pse të dy ishin të njëjtën moshë. Motra e plotë biologjike e punës (Mona Simpson) vë në dukje se gjyshërit e saj të nënës nuk ishin të lumtur që vajza e tyre po takonte Jandali: "Nuk ishte se ai ishte Lindja e Mesme aq sa ai ishte musliman. Arabët në Miçigan dhe Wisconsin, pra nuk është aq e pazakontë." Walter Isaacson, biografi zyrtar i Steve Jobs, shton gjithashtu se babai i Schieble kërcënoi që Joanne të tërhiqej plotësisht nëse ajo vazhdoi marrëdhënien. Babai birësues i Jobs, Paul Reinhold Jobs (1922-1993), u rrit në një familje kalviniste, biri i një babai "alkoolik dhe nganjëherë abuziv". Familja ka jetuar në një fermë në Germantown, Wisconsin. Pali sillte një ngjashmëri të dukshme me James Dean; Ai kishte tatuazhe, kishte braktisur shkollën e mesme dhe kishte udhëtuar rreth Midwest për disa vite gjatë viteve 1930 duke kërkuar punë. Ai përfundimisht u bashkua me Rojën Bregdetare të Shteteve të Bashkuara si një makiner i dhomës së motorit. Pas Luftës së Dytë Botërore, Paul Jobs vendosi të largohet nga Rojet Bregdetare kur anija e tij u ankorua në San Francisko. Ai bëri një bast se ai do të gjente gruan e tij në San Francisko dhe menjëherë shkoi në një datë të verbër me Clara Hagopian (1924-1986). Ata u angazhuan dhjetë ditë më vonë dhe u martuan në vitin 1946. Clara, vajza e emigrantëve armenë, u rrit në San Francisko dhe kishte qenë e martuar më parë, por burri i saj ishte vrarë në luftë. Pas një serie lëvizjesh, Pali dhe Clara u vendosën në Rajonin e Sunsetit në San Francisko në vitin 1952. Si një hobi, Paul Jobs rindërtoi makina, por karriera e tij ishte si një "hipo njeri", e cila përshtatel me "personalitetin e tij agresiv e të ashpër". Ndërkohë, përpjekjet e tyre për të filluar një familje u ndaluan pasi Clara kishte një shtatzëni ektopike, Duke i bërë ata të marrin në konsideratë miratimin në vitin 1955.

Fëmijëria dhe jeta e hershme

Redakto

Prindërit e Jobs u takuan në Universitetin e Wiskonsit, ku babai i tij biologjik siriani Abdulfattah "John" Jandali ishte student dhe nëna e tij biologjike Joanne Carole Schieble ishte poashtu duke studiuar. Kur lindi Jobs babai i tij tha se nuk kishte zgjidhje tjeter pos qe ta vendoste fëmijën për adoptim pasi qe familja e të dashurës se tij, nenës së Jobsit kundërshtonte lidhjen e tyre.

Steve u lind në San Francisco me 24 Shkurt, 1955. Ai u adoptua nga Paul Reinhold Jobs dhe Clara Jobs. Gjatë fjalimit të Jobsit në Stanford ai kishte thënë se prindërit e tij biologjikë dëshironin që Steve të adoptohej vetëm nga një çift që kishin diplomuar në kolegj.

Burimi

Redakto
  1. ^ "Vdiq Steve Jobs, bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i kompanisë Apple" - E hapur me 6 tetor 2011