Hape menynë kryesore
110px-F1 logo svg.png

Formula 11966
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 9
Piloti kampion Jack Brabham
Ekipi kampion Brabham
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1966 ishte kampionati i 17të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 22 maj dhe mbaroi më 23 tetor ku fitues doli australiani, Jack Brabham pas 4 fitoresh nga 9 garat e zhvilluara.

Garat sezonaleRedakto

Konstruktorët fituesRedakto

Vendi Ekipi Pikë
1 Brabham-Repco 42
2 Ferrari 31
3 Cooper-Maserati 30
4 BRM 22
5 Lotus-BRM 13
6 Lotus-Climax 8
7 Eagle-Climax 4
8 Honda 3
9 McLaren-Ford 2
10 Brabham-Climax 1
11 McLaren-Serenissima 1
12 Brabham-BRM 1
13 Eagle-Weslake 0
14 Shannon-Climax 0
15 Cooper-Ferrari 0

Pilotët fituesRedakto

Pozita Piloti Nr. Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Jack Brabham 5 45 4 5 3
2 John Surtees 7 28 2 4 2
3 Jochen Rindt 8 24 3
4 Denny Hulme 6 18 4
5 Graham Hill 3 17 3
6 Jim Clark 1 16 1 2 2
7 Jackie Stewart 4 14 1 1
8 Mike Parkes 4 12 2 1
9 Lorenzo Bandini 9 12 2 1
10 Ludovico Scarfiotti 6 9 1 1
11 Richie Ginther 12 5
12 Mike Spence 18 4
13 Dan Gurney 15 4
14 Jo Siffert 19 3
15 Bruce McLaren 17 3
16 Bob Bondurant 16 3
17 Peter Arundell 2 1
18 Bob Anderson 40 1
19 Jo Bonnier 22 1
20 John Taylor 16 1
21 Phil Hill 34
22 Pedro Rodriguez 11
23 Moises Solana 18
24 Ronnie Bucknum 14
25 Trevor Taylor 12
26 Guy Ligier 36
27 Chris Amon 8
28 Giancarlo Baghetti 44
29 Geki 20
30 Chris Lawrence 20
31 Chris Irwin 7
32 Innes Ireland 10

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto