Alberto Ascari

Alberto Ascari lindi më 13 qershor 1918Milano Itali; vdiq më 26 maj 1955Monza, Itali. Ishte një garues makinash nga Italia.

Alberto Ascari (1952 F1)

Alberto Ascari është djali i Antonio Ascari gjithashtu garues i njohur me makina në vitet 1920. Ai e fitoi 2 herë titullin e kampionit të Formula 1 dhe ishte kampioni i parë me makinën e Ferrait. Ai fitoj gjithsej 12 gara dhe korri 140,5 pikë në Formula 1.

Shiko dhe këtë Redakto

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj:   M. Schumacher
5 tituj:   J. M. Fangio  ·   L. Hamilton
4 tituj:   A. Prost  ·   S. Vettel
3 tituj:   A. Senna  ·   Jack Brabham  ·   J. Stewart  ·   N. Lauda
2 tituj:   F. Alonso  ·   A. Ascari  ·   E. Fittipaldi  ·   G. Hill  ·   M. Häkkinen  ·   N. Piquet
1 titull:   A. Jones  ·   D. Hill  ·   D. Hulme  ·   G. Farina  ·   J. Villeneuve  ·   J. Hunt  ·   J. Clark  ·   J. Rindt  ·   J. Scheckter  ·   K. Rosberg  ·   M. Andretti  ·   M. Hawthorn  ·   N.Mansel  ·   P. Hill  ·   K. Räikkönen  ·   J. Button  ·   Rosberg


Lidhje të jashtme Redakto