Juan Manuel Fangio
24 qershor 1911 - 17 korrik 1995

Karriera në Formula Një
Kombësia Argjentina Argjentina
Vitet aktiv 1950 - 1951, 1953 - 1958
Ekipe Alfa Romeo, Maserati, Mercedes, Ferrari
Pjesmarrje 52
Kampionate 5
Fitore 24
Podiume 31
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 29
Xhiro të shpejta 23
Pjesmarrja e parë 1950 British Grand Prix
Fitorja e parë 1950 Monaco Grand Prix
Fitorja e fundit 1957 German Grand Prix
Pjesmarrja e fundit 1958 French Grand Prix
Sezoni i fundit

Juan Manuel Fangio, ( 24 qershor 1911 - 17 korrik 1995 ) ishte garus në garat automobilistike Formula 1. Vije nga Argjentina dhe ka fituar pesë herë titullin e kampionit në këtë gara. Ai fitoi këto tituj duke pilotuar Alfa Romeo, Ferrari, Mercedes Benz dhe Maserati.

Biografia Redakto

F1 karriera Redakto

Rezultatet e garave Redakto

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pozita Pikët
1950 Alfa Romeo GBR
Ret
MON
1
INDY
SWI
Ret
BEL
1
FRA
1
ITA
Ret
2ti 27
1951 Alfa Romeo SWI
1
INDY
BEL
9
FRA
1
GBR
2
GER
2
ITA
Ret
ESP
1
1ri 31
1953 Maserati ARG
Ret
INDY
DUT
Ret
BEL
Ret
FRA
2
GBR
2
GER
2
SWI
4
ITA
1
2ti 28
1954 Maserati ARG
1
INDY
BEL
1
FRA
1
GBR
4
GER
1
SWI
1
ITA
1
ESP
3
1ri 42
1955 Mercedes-Benz ARG
1
MON
Ret
INDY
BEL
1
DUT
1
GBR
2
ITA
1
1ri 40
1956 Ferrari ARG
1
MON
2
INDY
BEL
Ret
FRA
4
GBR
1
GER
1
ITA
2
1ri 30
1957 Maserati ARG
1
MON
1
INDY
FRA
1
GBR
Ret
GER
1
PES
2
ITA
2
1ri 40
1958 Scd. Sud Am. ARG
4
MON
DUT
INDY
DNS
BEL
FRA
4
GBR
GER
POR
TA
MOR
14ti 7

Shiko dhe këtë Redakto

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj:   M. Schumacher
5 tituj:   J. M. Fangio  ·   L. Hamilton
4 tituj:   A. Prost  ·   S. Vettel
3 tituj:   A. Senna  ·   Jack Brabham  ·   J. Stewart  ·   N. Lauda
2 tituj:   F. Alonso  ·   A. Ascari  ·   E. Fittipaldi  ·   G. Hill  ·   M. Häkkinen  ·   N. Piquet
1 titull:   A. Jones  ·   D. Hill  ·   D. Hulme  ·   G. Farina  ·   J. Villeneuve  ·   J. Hunt  ·   J. Clark  ·   J. Rindt  ·   J. Scheckter  ·   K. Rosberg  ·   M. Andretti  ·   M. Hawthorn  ·   N.Mansel  ·   P. Hill  ·   K. Räikkönen  ·   J. Button  ·   Rosberg


Lidhje të jashtme Redakto