110px-F1 logo svg.png

Formula 11957
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 8
Piloti kampion Juan Manuel Fangio
Ekipi kampion -
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1957 ishte Formula 1 kampionati i 8të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 13 janar dhe baroi më 8 shtator ku fitues doli Juan Manuel Fangio me 4 fitore nga 8 garat e zhvilluara.

Garat kampionaleRedakto

Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
  F1 Argjentina - 1957 13 janar Oscar Gálvez Juan Manuel Fangio Maserati
  F1 Monako - 1957 19 maj Monaco Juan Manuel Fangio Maserati
  F1 Indianapolis 500 - 1957 30 maj Indianapolis Sam Hanks Epperly-Offenhauser
  F1 Franca - 1957 7 korrik Rouen-Les-Essarts Juan Manuel Fangio Maserati
  F1 Anglia - 1957 20 korrik Aintree Stirling Moss Vanwall
  F1 Gjermania - 1957 4 gusht Nürburgring Juan Manuel Fangio Maserati
  F1 Peskara - 1957 18 gusht Pescara Stirling Moss Vanwall
  F1 Peskara - 1957 8 shtator Monza Stirling Moss Vanwall

RezultatetRedakto

Pozita Piloti Nr. Vendi Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Juan Manuel Fangio 2   Argjentina 46 4 6 4
2 Stirling Moss 18   Anglia 25 3 3 1
3 Luigi Musso 32   Italia 16 2
4 Mike Hawthorn 34   Anglia 13 2
5 Tony Brooks 22   Anglia 11 1 1
6 Masten Gregory 26   SHBA 10 1
7 Harry Schell 4   SHBA 10 1
8 Sam Hanks 9   SHBA 8 1 1
9 Peter Collins 30   Anglia 8 2
10 Jim Rathmann 26   SHBA 7 1
11 Jean Behra 6   Franca 6 1
12 Stuart Lewis-Evans 20   Anglia 5 1
13 Maurice Trintignant 16   Franca 5
14 Wolfgang von Trips 36   Gjermania 4 1
15 Jimmy Bryan 1   SHBA 4 1
16 Carlos Menditeguy 8   Argjentina 4 1
17 Paul Russo 54   SHBA 3
18 Andy Linden 73   SHBA 2
19 Roy Salvadori 22   Anglia 2
20 Alfonso de Portago 20   Spanja 1
21 Giorgio Scarlatti 8   Italia 1
22 José Froilán González 12   Argjentina 1 1
23 Johnny Boyd 6   SHBA
24 Alessandro de Tomaso 26   Argjentina
25 Luigi Piotti 42   Italia
26 Johnny Thomson 10   SHBA
27 Paco Godia 10   Spanja
28 Al Herman 89   SHBA
29 Marshall Teague 48   SHBA
30 Johnnie Tolan 28   SHBA
31 Mike Magill 77   SHBA
32 Pat O'Connor 12   SHBA 1
33 Rodger Ward 8   SHBA
34 Al Keller 16   SHBA
35 Tony Bettenhausen 27   SHBA
36 Troy Ruttman 52   SHBA
37 Les Leston 26   Anglia
38 Mike MacDowel 24   Anglia
39 Don Edmunds 92   SHBA
40 Andre Simon 28   Franca
41 Bill Cheesbourg 31   SHBA
42 Ron Flockhart 6   Anglia
43 Johnnie Parsons 18   SHBA
44 Bob Christie 95   SHBA
45 Bob Gerard 38   Anglia
46 Bob Veith 7   SHBA
47 Chuck Weyant 82   SHBA
48 Don Freeland 3   SHBA
49 Ed Elisian 83   SHBA
50 Eddie Johnson 43   SHBA
51 Eddie Russo 37   SHBA
52 Eddie Sachs 88   SHBA
53 Elmer George 23   SHBA
54 Jimmy Reece 5   SHBA
55 Jack Turner 19   SHBA
56 Bruce Halford 16   Anglia
57 Jimmy Daywalt 57   SHBA
58 Eugenio Castellotti 14   Italia
59 Joakim Bonnier 24   Suedia
60 Jack Brabham 24   Australia
61 Jack Fairman 24   Anglia
62 Ivor Bueb 32   Anglia
63 Horace Gould 14   Anglia
64 Herbert MacKay-Fraser 28   SHBA
65 Hans Herrmann 17   Gjermania
66 Gene Hartley 22   SHBA
67 Fred Agabashian 14   SHBA

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto