Sezoni 1954 në Formula Një

(Përcjellë nga Rezultatet e F1 1954)
110px-F1 logo svg.png

Formula 11954
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 9
Piloti kampion Juan Manuel Fangio
Ekipi kampion Mercedes
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1954 ishte Formula 1 kampionati i 5të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 17 janar dhe baroi më 24 tetor ku fitues doli Juan Manuel Fangio nga 9 garat e zhvilluara.

PërmbledhjeRedakto

Pikët në gara iu dhan 5 mbaruesve të garave edhe atë:8, 6, 4, 3, dhe 2, kurse 1 iu dha pilotit për xhiro më të shpejtë. Vetem pesë nga nëntë rezultatete më të mira u llogaritën në këtë sezon. Pikët për pilotët që ndanë një veturë gjat garimit u ndanë përgjysmë pamvarësisht se njëri ka pilotuar më shumë xhiro se tjetri.

Garat sezonaleRedakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Argjentina - 1954 17 janar Oscar Gálvez Juan Manuel Fangio Maserati
2   F1 Indianapolis 500 - 1954 31 maj Indianapolis Bill Vukovich Kurtis Kraft-Offenhauser
3   F1 Belgjika - 1954 20 qershor Spa-Francorchamps Juan Manuel Fangio Maserati
4   F1 Franca - 1954 4 korrik Reims Juan Manuel Fangio Mercedes
5   F1 Anglia - 1954 17 korrik Silverstone José Froilán González Ferrari
6   F1 Gjermania - 1954 1 gusht Nürburgring Juan Manuel Fangio Mercedes
7   F1 Zvicra - 1954 22 gusht Bremgarten Juan Manuel Fangio Mercedes
8   F1 Italia - 1954 5 shtator Monza Juan Manuel Fangio Mercedes
9   F1 Spanja - 1954 24 tetor Pedralbes Mike Hawthorn Ferrari

Rezultatet sezonaleRedakto

Pozita Piloti Nr. Vendi Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Juan Manuel Fangio 2   Argjentina 42 (57.14) 6 7 5
2 José Froilán González 32   Argjentina 25.14 (26.64) 1 4 1
3 Mike Hawthorn 38   Anglia 24.64 1 3
4 Maurice Trintignant 40   Franca 17 2
5 Karl Kling 4   Gjermania 12 1
6 Bill Vukovich 14   SHBA 8 1 1
7 Hans Herrmann 6   Gjermania 8 1
8 Roberto Mieres 10   Argjentina 6
9 Luigi Musso 14   Italia 6 1
10 Giuseppe Farina 4   Italia 6 1 1
11 Jimmy Bryan 9   SHBA 6 1
12 Jack McGrath 2   SHBA 5 1 1
13 Stirling Moss 8   Anglia 4.14 1
14 Onofre Marimon 23   Argjentina 4.14 1
15 Sergio Mantovani 12   Italia 4
16 Robert Manzon 6   Franca 4 1
17 Prince Bira 18   Tailanda 3
18 Andre Pilette 19   Belgjika 2
19 Mike Nazaruk 73   SHBA 2
20 Luigi Villoresi 36   Italia 2
21 Umberto Maglioli 38   Italia 2 1
22 Elie Bayol 20   Franca 2
23 Troy Ruttman 34   SHBA 1.5
24 Duane Carter 4   SHBA 1.5
25 Alberto Ascari 34   Italia 1.14 1
26 Jean Behra 46   Franca 0.14
27 Bob Gerard 29   Anglia
28 Bill Whitehouse 22   Anglia
29 Bill Homeier 51   SHBA
30 Art Cross 45   SHBA
31 Gene Hartley 31   SHBA
32 Alan Brown 46   Anglia
33 Bob Sweikert 17   SHBA
34 Andy Linden 74   SHBA
35 Peter Collins 10   Anglia
36 Lance Macklin 32   Anglia
37 Larry Crockett 28   SHBA
38 Len Duncan 33   SHBA
39 Leslie Marr 23   Anglia
40 Leslie Thorne 26   Anglia
41 Louis Rosier 26   Franca
42 Manny Ayulo 88   SHBA
43 Paco Godia 16   Spanja
44 Pat Flaherty 38   SHBA
45 Pat O'Connor 35   SHBA
46 Ken Wharton 28   Anglia
47 Paul Russo 5   SHBA
48 Peter Whitehead 21   Anglia
49 Piero Taruffi 4   Italia
50 Rodger Ward 12   SHBA
51 Roger Loyer 22   Franca
52 Roy Salvadori 5   Anglia
53 Sam Hanks 1   SHBA
54 Spider Webb 65   SHBA
55 Theo Helfrich 22   Gjermania
56 Tony Bettenhausen 10   SHBA
57 Toulo de Graffenried 22   Zvicra
58 Cal Niday 24   SHBA
59 Paul Frere 10   Belgjika
60 Don Freeland 7   SHBA
61 Reg Parnell 12   Anglia
62 Jorge Daponte 8   Argjentina
63 Chuck Stevenson 98   SHBA
64 Don Beauman 25   Anglia
65 Ed Elisian 27   SHBA
66 Eric Brandon 30   Anglia
67 Ernie McCoy 32   SHBA
68 Frank Armi 71   SHBA
69 Fred Wacker 42   SHBA
70 Fred Agabashian 77   SHBA
71 Georges Berger 30   Belgjika
72 Jerry Hoyt 99   SHBA
73 John Riseley-Prichard 24   Anglia
74 Harry Schell 24   SHBA
75 Clemar Bucci 46   Argjentina
76 Johnny Thomson 43   SHBA
77 Johnnie Parsons 15   SHBA
78 Jimmy Daywalt 19   SHBA
79 Jimmy Reece 25   SHBA
80 Jacques Swaters 30   Belgjika
81 Jacques Pollet 48   Franca
82 Horace Gould 28   Anglia
83 Hermann Lang 21   Gjermania
84 Jimmy Jackson 16   SHBA

Shiko dhe këtëRedakto