Kombëtarja angleze e futbollit

Kombëtarja angleze e futbollit përfaqson Anglinëfutbollin ndërkombëtar dhe kontrollohet nga Federata Angleze e Futbollit, organi qeverisës i futbollit në Angli. Ekipi konkuron në tre kompeticione madhe: FIFA Kupa e Botës, UEFA Kampionati Evropian dhe UEFA Liga e Kombeve. Anglia, si një shtet në Mbretërinë e Bashkuar, nuk është anëtar e komitetit olimpik ndërkombëtar dhe kështu nuk garon në Lojtarët Olimpike.

England
Shirt badge/Association crest
Njohur ndryshe si The Three Lions (Tre luanët)
Federata Federata Angleze e Futbollit
Konfederata UEFA (Evropë)
Trajneri Gareth Southgate
Kapiteni Harry Kane
Më shumë paraqitje Peter Shilton (125)
Golashënuesi më i mirë Wayne Rooney (53)
Stadiumi kryesor Wembley Stadium
Kodi FIFA ENG
Fanella e parë
Fanella e dytë
Renditja FIFA
Pozicioni aktual 4 14 qershor 2019
Pozicioni më i lartë 3 (gusht 2012)
Pozicioni më i ulët 27 (shkurt 1996)
Renditja Elo
Pozicioni aktual 10 16 qershor 2019
Pozicioni më i lartë 1 (1872–1876, 1892–1911,
1966–1970, 1987–1988)
Pozicioni më i ulët 17 (11 qershor 1995)
Ndeshja e parë ndërkombëtare
Flamuri Skocia 0–0 Anglia Flamuri
(Partick, Skoci; 30 nëntor 1872)
Fitorja më e thellë
Flamuri Anglia 13–0 Irlanda Saint Patrick's Saltire.svg
(Belfast, Irlandë; 31 korrik 1882)
Humbja më e thellë
Flag of Hungary (1949-1956).svg Hungaria 7–1 Anglia Flamuri
(Budapest, Hungari; 23 maj 1954)
Kupa e Botës
Paraqitje 15 (Hera e parë në 1950)
Rezultati më i mirë Kampionë (1966)
Kampionati Evropian
Paraqitje 9 (Hera e parë në 1968)
Rezultati më i mirë Vendi i tretë (1968, 1996)
UEFA Liga e Kombeve Finalet
Paraqitje 1 (Hera e parë në 2019)
Rezultati më i mirë Vendi i tretë (2019)

HistoriaRedakto

== Stadiumi == me kapacitet me te madh te ulsev

Kampionet BotëroreRedakto

Kampionet EvropianeRedakto

OlimpiadatRedakto

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

23 lojtarët e mëposhtëm u emëruan në skuadrën përfundimtare për finalen 2019 të Ligës Kombëtare të UEFA-s..[1]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Jordan Pickford (1994-03-07) 7 Mars 1994 (27 vjeç) 19 0   Everton
13 GK Jack Butland (1993-03-10) 10 Mars 1993 (28 vjeç) 9 0   Stoke City
23 GK Tom Heaton (1986-04-15) 15 Prill 1986 (35 vjeç) 3 0   Burnley

2 DF Kyle Walker (1990-05-28) 28 Maj 1990 (31 vjeç) 48 0   Manchester City
5 DF John Stones (1994-05-28) 28 Maj 1994 (27 vjeç) 38 2   Manchester City
3 DF Danny Rose (1990-07-02) 2 Korrik 1990 (31 vjeç) 27 0   Tottenham Hotspur
6 DF Harry Maguire (1993-03-05) 5 Mars 1993 (28 vjeç) 20 1   Leicester City
15 DF Michael Keane (1993-01-11) 11 Janar 1993 (28 vjeç) 7 1   Everton
14 DF Ben Chilwell (1996-12-21) 21 Dhjetor 1996 (24 vjeç) 7 0   Leicester City
12 DF Joe Gomez (1997-05-23) 23 Maj 1997 (24 vjeç) 7 0   Liverpool
22 DF Trent Alexander-Arnold (1998-10-07) 7 Tetor 1998 (22 vjeç) 6 1   Liverpool

8 MF Jordan Henderson (1990-06-17) 17 Qershor 1990 (31 vjeç) 51 0   Liverpool
4 MF Eric Dier (1994-01-15) 15 Janar 1994 (27 vjeç) 40 3   Tottenham Hotspur
20 MF Dele Alli (1996-04-11) 11 Prill 1996 (25 vjeç) 37 3   Tottenham Hotspur
18 MF Ross Barkley (1993-12-05) 5 Dhjetor 1993 (27 vjeç) 29 4   Chelsea
7 MF Jesse Lingard (1992-12-15) 15 Dhjetor 1992 (28 vjeç) 24 4   Manchester United
17 MF Fabian Delph (1989-11-21) 21 Nëntor 1989 (31 vjeç) 20 0   Manchester City
16 MF Declan Rice (1999-01-14) 14 Janar 1999 (22 vjeç) 3 0   West Ham United

10 FW Raheem Sterling (1994-12-08) 8 Dhjetor 1994 (26 vjeç) 51 8   Manchester City
9 FW Harry Kane (kapiteni) (1993-07-28) 28 Korrik 1993 (28 vjeç) 39 22   Tottenham Hotspur
19 FW Marcus Rashford (1997-10-31) 31 Tetor 1997 (23 vjeç) 32 7   Manchester United
11 FW Jadon Sancho (2000-03-25) 25 Mars 2000 (21 vjeç) 6 0   Borussia Dortmund
21 FW Callum Wilson (1992-02-27) 27 Shkurt 1992 (29 vjeç) 3 1   Bournemouth

Historiku i trajnerëveRedakto

Lojtarët e njourRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "The 23-man England squad for June's UEFA Nations League Finals has been confirmed". TheFA.com. The Football Association. 27 maj 2019. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto