Vroclavi

qytet në Poloni
(Përcjellë nga Wrocław)

Wrocław (gjermanisht: Breslau) është qyteti më i madh në perëndim të Polonisë. Sipas vitit 2015, Wrocław ka pasur 635,759 banorë, duke u bë qyteti i katër më i madh në Poloni.

Vroclavi
Qytet
Universiteti i shkencave dhe teknologjisë në Wrocław
Universiteti i shkencave dhe teknologjisë në Wrocław
Popullsia
 • Gjithsej635.759
{{{postal_code_type}}}
50-041 deri 54-612
TargatDW
Faqja zyrtarewww.wroclaw.pl

Etimologjia

Redakto

Emri i qytetit ndryshon në gjuhët tjera: Hungarisht: Boroszló, Çekisht: Vratislav, Gjermanisht: Breslau, Hebraisht: Vrotsláv, dhe në latinisht: Vratislavia ose Budorgis ose Wratislavia.[1]

Njerëz të cilët kanë lindur këtu apo jetojn quhen Wrocławianie.

Wrocław është një nga qytetet më të nxehta në Poloni ku temperatura mestare është 9.8 °C. Muaji më i ftohtë është janari, ku temperatura mesatare është −0.5 °C dhe zakonisht ka borë gjatë stinës së dimrit. Muaji më i nxehtë është korriku, ku temperatura mesatare është 19.9 °C. Temperatura më e lartë e regjistruar ishte më 8 gusht 2015, ku temperatura ishte +38.9 °C..[2] Temperatura më e ulët e regjistruar ishte më 8 janar 1985, ku temperatura ishte −29.4 °C.

Turizmi

Redakto

Qendra e informacioneve të turistave (Polonisht: Centrum Informacji Turystycznej) ndodhet tek sheshi kryesor tek ndërtesa me numër 14.

Edukimi

Redakto

Wrocław ka 135,000 studenta në 30 kolegje. Universiteti në Wrocław[3] ka mbi 47,000 studenta. Universiteti i Teknologjisë[4] ka mbi 40,000 studenta dhe është universitet më i mirë në Poloni. Universiteti i Ekonomisë[5] ka mbi 18,000 studenta.

Binjakëzimet

Redakto


Referime

Redakto
  1. ^ "Wratislavia sive Budorgis celebris Elysiorum metropolis". Sbc.org.pl. 2012-02-10. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2013. Marrë më 2013-04-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ We Wrocławiu padł rekord ciepła: 38,9 stopnia Celsjusza
  3. ^ uni.wroc.pl
  4. ^ pwr.wroc.pl
  5. ^ ae.wroc.pl
  6. ^ "Sister Cities, Public Relations". Guadalajara municipal government. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2012. Marrë më 12 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Infobox settlementet kryesore të Polonisë