Gjuha çeke
čeština, český jazyk
Flitet në: Çeki, Slloveni
Vendi: Republika Çeke
Numri i Folësve: 10 milionë CENSUS 2007
Renditja: 83
Gjenetika

Klasifikimi:

Indo-europiane

  {{{emëri}}}

Status Zyrtar
Gjuhë zyrtare në: FlamuriÇeki
Flag of Europe.svgBashkimi Europian
FlamuriSllovakia(pjesërsht
Rregullohet nga: Instituti i Gjuhës Çeke
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 cs
ISO 639-2(B) cze
SIL ces

Gjuha Çeke (çekishtja) është një gjuhë indo-evropiane e familjes së gjuhëve sllave. Flitet kryesisht në Republikën Çeke dhe si gjuhë minoritare në Sllovaki. Është një nga 24 gjuhët zyrtare të Bashkimit Evropian.

Shiko dhe këtëRedakto


  Ky artikull në lidhje me Gjuhësia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.