Charlotte, North Carolina (City of Charlotte) është një qytet në qarkun Mecklenburg Countyshtetit federal North Carolina, SHBA. Në Charlotte, North Carolina jetojnë 792862 banorë (2013)[1][2][nevojitet citimi i plotë]</ref>, dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (2.663.20 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 771 km2 (297.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 229 m ( ft).

Charlotte, North Carolina
City of Charlotte
qytet
Clockwise: UNC Charlotte, Harvey B. Gantt Center for African-American Arts + Culture, Duke Energy Center, Charlottes skyline, First Presbyterian Church of Charlotte, Charlotte Main Library and NASCAR Hall of Fame building
Clockwise: UNC Charlotte, Harvey B. Gantt Center for African-American Arts + Culture, Duke Energy Center, Charlottes skyline, First Presbyterian Church of Charlotte, Charlotte Main Library and NASCAR Hall of Fame building
Popullsia
 • Gjithsej792.862
Faqja zyrtarewww.charmeck.org

Historia

Redakto

Gjeografia

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "2013 Census estimates". United States Census Bureau. Arkivuar nga city, North Carolina/POPULATION/PEP_EST origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 7 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Census Bureau". Census.gov. Arkivuar nga city, North Carolina/POPULATION/PEP_EST origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 7 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Charlotte, North Carolina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale