Sami Khedira

futbollist gjerman

Sami Khedira (Gjermanisht: [ˈsaːmiː xeˈdiːʁaː]; lindur më 4 prill 1987) është një futbollist profesionist gjerman i cili luan si mesfushor për klubin italian Juventus dhe kombëtaren gjermane.

Sami Khedira
SamiKhedira.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëSami Khedira
Data e lindjes (1987-04-04) 4 Prill 1987 (33 vjeç)
Vendi i lindjesStuttgart, Gjermania Perëndimore
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)[1]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualJuventus
Numri6
Karriera në rini
0–1995TV Oeffingen
1995–2004VfB Stuttgart
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2006VfB Stuttgart II21(1)
2006–2010VfB Stuttgart98(14)
2010–2015Real Madrid102(6)
2015–Juventus86(21)
Ekipi kombëtar
2003–2004Gjermania U1710(2)
2007–2009Gjermania U2115(5)
2009–Gjermania77(7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 15 shkurt 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16:19, 27 qershor 2018 (UTC)

Khedira lëvizi te Real Madridi në vitin 2010 nga VfB Stuttgart. Ai konsiderohet si një mesfushor dinamik me "aftësi të përsosura ajrore", i cili mund të mbulojë hapësira të mëdha, rifitojë topin dhe shpejtë t'i bashkohet ekipit në sulm me fuqinë e tij mesatare të goditëse.[1]

Karriera në klubeRedakto

 
Khedira feston fitoren e Bundesligës me VfB Stuttgart në sezonin 2007

VfB StuttgartRedakto

Para se të bashkohet me ekipin e të rinjëve të VfB Stuttgart në 1995, ai ka luajtur në TV Oeffingen. Në muajin e parë të sezonit 2006–07, ai u thirr në ekipin kryesor të VfB Stuttgart që konkuron në Bundesliga, nga menaxheri i ekipit Armin Veh. Debutimi i i tij ishte më 1 tetor 2006 kundër Hertha BSC. Ai shënoj dy golat e tij të parë më 29 tetor, në ndeshjen kundër Schalke 04. Më 29 janar 2007 ai nënshkroj kontratë me ekipin profesionist të VfB Stuttgart, e vlefshme deri më qershor 2009 [2].

Më 9 korrik 20008 ai e vazhdoj kontratën deri në verën e vitit 2011 [3].

Real MadridRedakto

Më 30 korrik 2010 Khedira u transferua te Real Madrid për një shumë të pacaktuar.[4][5]

Khedira veshi fanellën me numër 24, ndërsa nga sezoni 2011–2012 i La Liga-s ai e ndëroj, dhe mban numrin 6. Khedira bëri debutimin e tij për Real Madrid më 13 gusht 2010 në ndeshjen miqësore kundër FC Bayern Munich, të cilën Real Madrid e fitoj 4–2 në penallti. Kjo rezultoj në fitimin e Franz-Beckenbauer-Cup nga Real Madrid-i. Debutimi në ligë ishte në 29 gusht, në barazimin 0–0 kundër Mallorca [6]. Më 20 prill 2011, ai fitoj titullin e parë me Real Madrid: 2011 Copa del Rey Final, Copa del Rey Spanjolle, kundër ekipit të FC Barcelona-s. Më 3 gusht 2011, Ai shënoj golin e tij të parë për Real Madrid gjatë pergatitjes parasezonale kindër Guangzhou Evergrande. Ai shënoj glin e tij të parë në garat konkuruese për Real Madrid në Champions League, më 18 tetor 2011 kundër Olympique Lyonnais. Ai gjithashtu shënoj golin e tij të parë në Copa del Rey kundër Málaga CF në fitoren 3–2 në shtëpi, ku Real Madrid në fillim ishte në disavantazhin e dy golave. Khedira Gjithashtu ka shënuar golin e parë zyrtar në ligë kundër RCD Español në fitoren e thellë 5–0 të të "bardhëve".

Më 21 prill 2012, Khedira shënoj golin e dytë në ligë, në El Clásicon kundër rivalit FC Barcelona. Goli ishte i 108 në ligë për Real Madrid në këtë sezon, duke thyer rekordin e mëparshëm të La Liga me 107 gola, gjithashtu i vendosur nga Real Madrid në sezonin 1989–90 [7].

JuventusRedakto

Më 9 qershor 2015, klubi italian Juventus lajmëroi se Khedira kishte firmosur një kontratë katër-vjeçare si transferim i lirë.[8]

Më 1 gusht, ai u nxorr me barrelë pas vetëm 25 minutash të ndeshjes miqësore para-sezonale kundër Marseille me një dëmtim mbrapa gjurit; ky dëmtim bëri që ai të humbiste ndeshjen për trofeun Supercoppa Italiana kundër Lazios.[9] Dy ditë më pas, Juventus konfirmoi se Khedira kishte tërhequr muskulin e kofshës së djathtë, dhe se koha e rikuperimit do të ishte përafërsisht dy muaj.[10] Ai u rikthye në aksion se debutoi zyrtarisht më 30 shtator në një ndeshje të luajtur si titullar kundër Seviljes që u fitua 2–0; ndeshja ishte e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve.[11][12] Më 4 tetor, Khedira bëri debutimin e tij në Serie A në një ndeshje ndaj Bolonjës, duke shënuar gol në minutën e 63të, çka ndihmoi Juventusin të fitonte 3–1 në shtëpi.[13]

Më 20 mars 2016, Khedira shënoi golin e katërt në kampionat në fitoren 4–1 ndaj TorinosDerby della Mole, por gjithashtu mori edhe një karton të kuq direkt.[14]

Më 20 gusht 2016, Khedira hapi sezonin 2016–17 të Serie A me një gol në fitoren 2–1 ndaj Fiorentinës.[15][16] Një javë më pas, Khedira shënoi golin e vetëm të takimit ndaj LaziosStadio Olimpico.[17]

Më 22 tetor 2017, Khedira shënoi tregolëshin e parë në karrierë në fitoren 6–2 si vizitor ndaj Udineses.[18][19]

Karriera ndërkombëtareRedakto

 
Khedira duke luajtur për ekipin kombëtar të futbollit

TrofeRedakto

KlubeRedakto

Stuttgart[20]
Real Madrid[20]
Juventus[20]

KombëtarjaRedakto

Gjermania U21
Gjermania[20]

ReferimetRedakto

 1. ^ a b "Sami Khedira". Real Madrid C.F. Marrë më 3 mars 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Origins are Irrelevant in Football – Portrait of Sami Khedira". Qantara.de. 21 shkurt 2009. Marrë më 19 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Khedira signs until 2011". VfB Stuttgart. 9 korrik 2008. Marrë më 9 korrik 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Terms agreed with Real Madrid" [Arrihen kushtet me Real Madridin] (në anglisht). VfB Stuttgart. 30 korrik 2010. Marrë më 30 korrik 2010.
 5. ^ "Comunicado Oficial: Sami Khedira, nuevo jugador del Real Madrid" [Komunikatë zyrtare: Sami Khedira, lojtari i ri i Real Madridit] (në spanjisht). Real Madrid C.F. 30 korrik 2010. Marrë më 30 korrik 2010.
 6. ^ "Report: Mallorca v Real Madrid". ESPN Soccernet. 30 gusht 2010. Marrë më 30 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Hayward, Ben (21 prill 2012). "Real Madrid breaks all-time Liga goals record with Sami Khedira's Clasico strike against Barcelona". Goal.com. Marrë më 23 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Zyrtare, Khedira te Juve. Mesfushori firmos kontratë 4-vjeçare". Top-Channel.tv. 9 qershor 2015. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Konfirmon Allegri: Khedira nuk luan ndaj Lazios". Telegrafi.com. 1 gusht 2015. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Ergi Lubani (3 gusht 2015). "Sami Khedira rrezikon dy muaj "stop"!". Telesport.al. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Juve nuk zhgënjen ndaj Seviljes, Ronaldo 500 gola në karrierë". Koha Jonë. 30 shtator 2015. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Liga e Kampionëve/ Juventus me tjetër fytyrë në Europë, ja rezultatet e të mërkurës". Panorama Sport. 30 shtator 2015. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Denis Hakanaj (4 tetor 2015). "Morata super, Juventusi zhbllokohet në shtëpi". Telesport.al. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Juventusi fiton derbin, Buffon thyen rekordin". Top-Channel.tv. 20 mars 2016. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Higuain ia dhuron fitoren e parë Juventusit (Video)". Zëri.info. 20 gusht 2016. Marrë më 8 shkurt 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Juventus e nis me fitore kampionatin". TV Klan. 20 gusht 2016. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Juventus mposht Lazion në transfertë; vendos Khedira". Koha Jonë. 27 gusht 2016. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Juve i kthehet fitoreve në Serie A, shkatërron Udinesen (Video)". Telegrafi.com. 22 tetor 2017. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Juventusi e vërteton forcën, me një lojtar më pak e deklason Udinesen". Lajmi.net. 22 tetor 2017. Marrë më 29 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ a b c d "Sami Khedira" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 17 korrik 2014.
 21. ^ "Sami Khedira" (në gjermanisht). fussballdaten.de. Marrë më 17 korrik 2014.
 22. ^ "Der Traum ist wahr: Real gewinnt "La Décima"" (në gjermanisht). kicker.de. 24 maj 2014. Marrë më 17 korrik 2014.
 23. ^ Gartenschläger, Lars (6 qershor 2013). "Khedira, Özil, Neuer – Aufstieg der Euro-Helden" (në gjermanisht). welt.de. Marrë më 17 korrik 2014.

Lidhjet e jashtmeRedakto