Blerim Xhemaili

futbollist zviceran
(Përcjellë nga Blerim Dżemaili)

Blerim Xhemaili (lindi me 12 Prill 1986 në Tetovë, Maqedoni) është një lojtar zviceran me origjine shqiptare.

Blerim Xhemaili
Blerim Dzemaili.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes (1986-04-12) 12 Prill 1986 (33 vjeç)
Vendi i lindjesTetovë, Republika E Maqedonis
Gjatësia1,79 m (5 ft 10+12 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualNapoli
Numri20
Karriera në rini
1995–1996Oerlikon Zürich
1996–2000FC Unterstrass
2000–2001YF Juventus
2001–2003FC Zürich
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2007FC Zürich111(9)
2007–2009Bolton Wanderers0(0)
2008–2009Torino (në huazim)30(0)
2009–2010Torino0(0)
2009–2010Parma (Huazim)19(1)
2010–2011Parma30(1)
2011–Napoli81(15)
Ekipi kombëtar
2006–Zvicra31(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 16 Shkurt 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16 Shkurt 2014