Giovani dos Santos

futbollist meksikan

Giovani dos Santos Ramirez (lindi me 11 maj 1989 në Monterrey, Nuevo Leon, Meksikë) është një futbollist Meksikan, sulmues po ashtu dhe luan si mesfushor ofansiv, luan për ekipin e FC Barcelona dhe për kombëtaren e Meksikës. Dos Santos ishte dhe lojtar shum i rëndësishëm për Meksikën U-17 ku aty fitoi Kupën e Botes në vitin 2005 kundër Perus.

Giovani dos Santos
Giovani Dos Santos - 001.jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGiovani Alex dos Santos Ramírez
Datëlindja (1989-05-11) 11 Maj, 1989 (33 vjeç)
VendlindjaMonterrey, Nuevo Leon, Meksikë
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera rinore
Monterrey
2002–2006Barcelona
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2006–2007Barcelona B26(6)
2007–2008Barcelona28(3)
2008–2012Tottenham Hotspur17(0)
2009Ipswich Town (huazim)8(4)
2010Galatasaray (huazim)14(0)
2011Racing Santander (huazim)16(5)
2012–2013Mallorca29(6)
2013–2015Villarreal57(12)
2015–2018LA Galaxy77(26)
2019–2021América39(4)
Kombëtarja
2005Meksika U178(2)
2007Meksika U206(5)
2012Meksika U239(3)
2007–2018Meksika106(19)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 31 August 2008
‡ National team caps and goals correct as of 22 August 2008

BiografiaRedakto

Gio është djali i Brazilianit Gerardo dos Santos ish lojtar futbolli, ku luajti për ekipin e Meksikës Amerika dhe Leon, njihej me emrin Zizinho. Nena e Giovannit është Liliana Ramirez dos Santos, është Meksikane. Gio ka edhe dy vëllezër, Eder me i madhi (24 vjet) dhe Jonathan ku dhe ai luan për FC Barcelona, por në Juvenil A.

FC BarcelonaRedakto

Giovani në 2007-08 doli në ekipin e pare, duke bartur numrin 17. Debutimi i tij i pare në FC Barcelona me 2 shtator, 2007 kundër Athletic Bilbao ku fituan Barca 3-1, ai hyri nga minuta e 62 ku berri ndërrim me Thierry Henry. Debutimi i tij i pare në Champions League në 19 shtator, 2007 kundër Lyonit ku fitoi Barca 3-0, ai hyri në minutën e 79 ku berri ndërrim me Xavi.

TottenhamRedakto

Barcelona arriti marrëveshje me klubin anglez Tottenham për Giovanni dos Santos, mesfushori meksikan kaloi te Tottenham për vetëm 6 milionë euro.

ReferimeRedakto