English Premier League 2009-10 (njihet si Barclays Premier League për arsye sponsorimi) ishte sezoni i 18-të që nga themelimi në vitin 1992. Njëzet ekipe morën pjesë ku Chelsea i mori titullin Manchester Unitedit "I Palevizshmi" 3 herë kampion radhazi. Chelsea Shënoj gjithsej 103 gola, rekord ne ligen Premier për gola të shënuara në një sezon. Sezoni filloj me 15 gusht 2009 dhe mbaroj me 9 maj 2010. Para çdo Ndeshje në javën e parë kishte një minutë heshtje në kujtim të Sir Bobby Robson.

Premier League
Sezoni2009–10
KampionëtChelsea
titulli i 3të në Premier Ligë
titulli i 4të anglez
LargohenBurnley
Hull City
Portsmouth
Liga e KampioneveChelsea
Manchester United
Arsenal
Tottenham Hotspur
Liga e EvropësManchester City
Aston Villa
Liverpool
Ndeshje të luajtura380
Gola të shënuar1053 (2.77 për ndeshje)
Golashënuesi kryesorDidier Drogba (29 gola)
Fitorja më e madhe në shtëpiTottenham Hotspur 9–1 Wigan Athletic
(22 nëntor 2009)[1]
Chelsea 8–0 Wigan Athletic
(9 maj 2010)
Fitorja më e madhe si mysafirEverton 1–6 Arsenal
(15 gusht 2009)
Wigan Athletic 0–5 Manchester United
(22 gusht 2009)
Portsmouth 0–5 Chelsea
(24 mars 2010)
Burnley 1–6 Manchester City (3 prill 2010)
Rezultati me më shumë golaTottenham Hotspur 9–1 Wigan Athletic
(22 nëntor 2009)[1]
Rrugëtimi më i gjatë me fitore6 games[2]
Arsenal
Chelsea
Rrugëtimi më i gjatë pa humbje12 games[2]
Birmingham City
Rrugëtimi më i gjatë pa fitore14 games[2]
Sunderland
Rrugëtimi më i gjatë me humbje7 games[2]
Portsmouth
Pjesëmarrja më e lartë75,316[3]
Manchester United v Stoke City (9 maj 2010)
Pjesëmarrja më e ulët14,323[3]
Wigan Athletic v Portsmouth
(14 prill 2010)
Pjesëmarrja mesatare34,150[3]

Gara për titull mbaroj në javën e fundit ku Chelsea fitoi titullin me një pik më shumë se Manchester United. Chelsea fitoj 8-0 ndaj Wigan Athletic, ndërsa Man Utd mposhti Stoke Cityn 4-0. Titulli u fitua nga Menaxheri Carlo Anceloti ne sezonin e tij te par me Chelsean ai poashtu ia siguroi titullin e Fa Cupës Chelseas pasi mposhti ne finale Porsmuthin në Wembley.

Sulmuesi i Chelseas Dider Drogba fitoj Çmim e këpucës së artë pasi ishte golashënuesi me i mirë në ligë. Chelsea u karakterizua si një ekip me lojë ofensive, ku shënuan 2,71 gola për ndeshje, krahasuar me titullin e fundit te fituar (sezonin 2005-06) është më mirë pasi atëherë shënuan 1,89 gola për ndeshje.

Me 10 shkurt 2010 Porsmuthi u bë ekipi i parë anëtarë i Premier Ligës i cili hyn nën Administrim. Porsmuthit iu hoqën 9 pikë dhe pas 2 muajsh u bë ekipi i parë i sezonit që siguron largimin nga Premier Liga

Para Sezoni Redakto

Para sezonit ndodhi një ngjarje e tronditshme ku vdiq ish Menaxheri i Newcastles Sir Bobby Robson me 31 korrik. Ne hapjet e ndeshjeve te javës se par u mbajt një minutë Heshtje për ish trajnerin e Newcastles, Ipswich, Fulham, Barcelona, Porto, Psv dhe Kombëtares Angleze.

Menaxheri i sezonit Redakto

Menaxheri i Fulhamit Roy Hodgson u votua si menaxheri i sezoni ne premier ligë nga Federata e menaxherëve të ligës.

Stadiumet Redakto

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti i stadiumit
Arsenal London Emirates Stadium 60,355
Aston Villa Birmingham Villa Park 42,788
Birmingham City Birmingham St Andrew's 30,009
Blackburn Rovers Blackburn Ewood Park 31,367
Bolton Wanderers Bolton Reebok Stadium 28,723
Burnley Burnley Turf Moor 22,546
Chelsea London Stamford Bridge 42,055
Everton Liverpool Goodison Park 40,157
Fulham London Craven Cottage 25,700
Hull City Kingston upon Hull KC Stadium 25,404
Liverpool Liverpool Anfield 45,362
Manchester City Manchester City of Manchester Stadium 47,726
Manchester United Manchester Old Trafford 75,957
Portsmouth Portsmouth Fratton Park 20,688
Stoke City Stoke-on-Trent Britannia Stadium 28,383
Sunderland Sunderland Stadium of Light 49,000
Tottenham Hotspur London White Hart Lane 36,240
West Ham United London Boleyn Ground 35,309
Wigan Athletic Wigan DW Stadium 25,138
Wolverhampton Wanderers Wolverhampton Molineux 29,303

Personeli dhe Veshjet Redakto

Skuadra Trajneri Kapiteni Krijuesi i Veshjeve Sponsori Gjeneral
Arsenal   Arsène Wenger   Cesc Fàbregas Nike Emirates
Aston Villa   Martin O'Neill   Stiliyan Petrov Nike Acorns Children's Hospice
Birmingham City   Alex McLeish   Stephen Carr Umbro F&C Investments
Blackburn Rovers   Sam Allardyce   Ryan Nelsen Umbro Crown Paints
Bolton Wanderers   Owen Coyle   Kevin Davies Reebok 188BET
Burnley   Brian Laws   Steven Caldwell Erreà Cooke Fuels
Chelsea   Roberto Di Mateo   John Terry Adidas Samsung
Everton   David Moyes   Phil Neville le coq sportif Chang Beer
Fulham   Roy Hodgson   Danny Murphy Nike LG Electronics
Hull City   Iain Dowie*   Ian Ashbee Umbro Totesport.com
Liverpool   Rafael Benítez   Steven Gerrard Adidas Carlsberg
Manchester City   Roberto Mancini   Kolo Touré Umbro Etihad Airways
Manchester United   Sir Alex Ferguson   Gary Neville Nike AIG
Portsmouth   Avram Grant   David James Canterbury of New Zealand Jobsite
Stoke City   Tony Pulis   Abdoulaye Faye Le Coq Sportif Britannia
Sunderland   Steve Bruce   Lorik Cana Umbro Boylesports
Tottenham Hotspur   Harry Redknapp   Ledley King Puma Mansion
West Ham United   Gianfranco Zola   Matthew Upson Umbro SBOBET
Wigan Athletic   Roberto Martínez   Mario Melchiot Vandanel 188BET
Wolverhampton Wanderers   Mick McCarthy   Karl Henry le coq sportif Sportingbet

* — Football Management Consultant

Tabela e Ligës Redakto

Pozita Emri Pikët I Kualifikuar në
1 Chelsea (K) 86 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
2 Manchester United 85 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
3 Arsenal 75 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
4 Tottenham 70 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11 play-off
5 Manchester City 67 Uefa Europa League 2010-11 play-off
6 Aston Villa 64 Uefa Europa League 2010-11 play-off
7 Liverpool 63 Uefa Europa League 2010-11 Rundi 3-të kualifikues
8 Everton 61
9 Birmingham 50
10 Blackburn 50
11 Stoke City 47
12 Fulham 46
13 Sunderland 44
14 Bolton 39
15 Wolves 38
16 Wigan Athletic 36
17 West Ham Utd 35
18 Burnley (L) 30 Larguar për në Football League Championship 2010-11
19 Hull City (L) 30 Larguar për në Football League Championship 2010-11
20 Porsmuth* (L) 19 Larguar për në Football League Championship 2010-11

|}

 • Porsmuthit i janë hequr 9 pikë për shkak të Administrimit të Klubit

(K)-Kampion , (L)-Larguar

Statistikat e sezonit Redakto

Shënimet Redakto

 • Giku i parë i sezonit: 27 minuta dhe 12 sekondaStephen Hunt për Hull City kundër Chelsea (15 gusht 2009)[4]
 • Goli më i shpejtë në një ndeshje: 36 sekondaDarren Bent për Sunderland kundër Tottenham Hotspur (3 prill 2010)[5]
 • Goli më i vonshëm i shënuar në një ndeshje: 90+5 minuta dhe 48 sekondaWade Elliott për Burnley kundër Hull City (10 prill 2010)[6]
 • Autogoli i parë i sezonit: Stephen Jordan (Burnley) për Stoke City, 32 minuta dhe 28 sekonda (15 gusht 2009)[7]
 • Hat-trick i parë i sezonit: Jermain Defoe (Tottenham Hotspur) kundër Hull City (19 gusht 2009)[8]
 • Hat-trick më i shpejtë: 6 minutaJermain Defoe (Tottenham Hotspur) kundër Wigan Athletic (22 nëntor 2009)
 • Fitues me diferencën më të madhe të Golave: 8 Gola
  • Tottenham Hotspur 9–1 Wigan Athletic (22 nëntor 2009)
  • Chelsea 8–0 Wigan Athletic (9 maj 2010)
 • Më shumë Gola në një pjesë loje: 9 Gola – Tottenham Hotspur 9–1 Wigan Athletic (1–0 në pjesën e parë) (22 nëntor 2009)[1]
 • Më shumë Gola në një pjesë loje nga një skuadër: 8 Gola – Tottenham Hotspur 9–1 Wigan Athletic (22 nëntor 2009)[1]
 • Më shumë Gola të shënuar nga një skuadër humbëse: 3 Gola
 • Më shumë Gola të shënuar nga një lojtar në një ndeshje: 5 GolaJermain Defoe për Tottenham Hotspur kundër Wigan Athletic (22 nëntor 2009)[1]
 • Distanca më e shkurtër e shënimit të Golave: 50 sekondaRobin van Persie (41'52") dhe Cesc Fàbregas (42'42") për Arsenal kundër Tottenham Hotspur (31 tetor 2009)[12]
 • Më shumë autogola të shënuar nga një skuadër në një ndeshje: 3 – Portsmouth (Anthony Vanden Borre, Richard Hughes dhe Marc Wilson) kundër Manchester United (6 shkurt 2010)[13] Megjithatë, më 26 maj 2010, Komiteti i Golave të dyshimtë deklaroi se autogoli i dytë i shënuar nga Richard Hughes u cilësia si Goli i Michael Carrick.
 • Goli i fundit i sezonit: Diniyar Bilyaletdinov (Everton) kundër Portsmouth 93 minuta dhe 10 sekonda (9 maj 2010)[14]
 • Skuadra me më pak ndeshje pa shënuar: 1 ndeshje – Chelsea kundër Birmingham[15]
 • Skuadra me më shumë ndeshje pa shënuar: 17 ndeshje – Wolverhampton Wanderers [15]
 • Barazimi me më shumë Gola: 6 Gola:
  • Bolton 3–3 Manchester City
  • Chelsea 3–3 Everton
  • Hull City 3–3 West Ham
  • Manchester City 3–3 Burnley

Golashënuesit më të mirë Redakto

Renditja Shënuesi Klubi Gola[16]
1   Didier Drogba Chelsea 29
2   Wayne Rooney Manchester United 26
3   Darren Bent Sunderland 24
4   Carlos Tévez Manchester City 23
5   Frank Lampard Chelsea 22
6   Fernando Torres Liverpool 18
  Jermain Defoe Tottenham Hotspur 18
8   Cesc Fàbregas Arsenal 15
9   Emmanuel Adebayor Manchester City 14
10   Gabriel Agbonlahor Aston Villa 13
  Louis Saha Everton 13

Asistuesit më të mirë Redakto

Radhitja Lojtari Ekipi Asistime
1 Frank Lampard Chelsea 17
2 Francesc Fabregas Arsenal 15
3 Didier Drogba Chelsea 13
4 James Milner Aston Villa 12
5 Ryan Giggs Man Utd 11

Statistika të përgjithshme Redakto

 • Më së shumti fitore : Chelsea dhe Manchester United (27)
 • Më së paku fitore : Hull City (6)
 • Më së shumti humbje : Porsmuth (11)
 • Më së paku humbje : Chelsea (6)
 • Më së shumti gola të shënuara : Chelsea (103)
 • Më së paku gola të shënuara : Wolverhampton Wanderers (32)
 • Më së shumti gola të pranuara : Burnley (82)
 • Më së paku gola të pranuara : Man Utd (28)
 • Diferenca më e mirë e golave : Chelsea (+71)
 • Diferenca më e dobët e golave : Wigan Athletic (-42)

Ndeshjet në shtëpi Redakto

 • Më së shumti fitore : Chelsea (17)
 • Më së paku fitore : Portsmouth dhe Wolverhampton Wanderers (5)
 • Më së shumti humbje : Portsmouth (11)
 • Më së paku humbje : Chelsea (1)
 • Më së shumti gola të shënuara : Chelsea (68)
 • Më së paku gola të shënuara : Wolverhampton Wanderers (13)
 • Më së shumti gola të pranuara : Portsmouth (32)
 • Më së paku gola të pranuara : Manchester United dhe Tottenham Hotspur (12)

Ndeshjet Jashtë Redakto

 • Më së shumti fitore : Manchester United (11)
 • Më së paku fitore : Hull City (0)
 • Më së shumti humbje : Burnley (17)
 • Më së paku humbje : Manchester City (4)
 • Më së shumti gola të shënuara : Arsenal dhe Chelsea (35)
 • Më së paku gola të shënuara : Portsmouth dhe Stoke City (10)
 • Më së shumti gola të pranuara : Wigan Athletic (55)
 • Më së paku gola të pranuara : Manchester United (16)

Rekordet Redakto

Chelsea theu Rekordin për më së shumti gola të shënuara në një sezon, gjithsej shënoi 103 gola dhe theu rekordin që mbante Manchester United prej 97 golave në sezonin 1999-2000. "Të kaltrit" poashtu thyen rekordin e diferencës më të mirë të golave në sezon me +71 gola. Rekordi i kaluar ishte në sezonin 2006-07 nga Manchester United prej +58 gola. Quditërisht Man Utd e ka barazuar rekordin e vet në këtë sezon (2009-10).

Wigan Athletic - u bë ekipi i parë që humbi 2 ndeshje në sezon me diferencë prej 8 golave, nga Tottenhami dhe Chelsea. Chelsea poashtu shënoi më shumë se 7 gola në 4 ndeshje të ligës, dhe poashtu në 2 ndeshjet e fundit të ligës kishte golaverazh prej 15-0.

Referime Redakto

 1. ^ a b c d e Fletcher, Paul (22 nëntor 2009). "Tottenham 9–1 Wigan" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2009. Marrë më 22 nëntor 2009.
 2. ^ a b c d "English Premier League 2009–10" [Premier Liga Angleze 2009–10] (në anglisht). statto.com. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 7 mars 2015.
 3. ^ a b c "English Premier League – Statistics – 2009/2010" [Premier Liga Angleze – Statistikat – 2009/2010] (në anglisht). ESPN FC. 3 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2008. Marrë më 3 prill 2010.
 4. ^ Chelsea 2 – 1 Hull BBC Sport, 15 gusht 2009
 5. ^ Stevenson, Jonathan (12 shtator 2009). "Sunderland 2–0 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 2 nëntor 2009.
 6. ^ Hassan, Nabil (10 prill 2010). "Hull 4–1 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2010. Marrë më 10 prill 2010.
 7. ^ Scrivener, Peter (15 gusht 2009). "Stoke 2–0 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 gusht 2009.
 8. ^ Lyon, Sam (19 gusht 2009). "Hull 1–5 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2009. Marrë më 19 gusht 2009.
 9. ^ McNulty, Phil (21 shtator 2009). "Man Utd 4–3 Man City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 2 nëntor 2009.
 10. ^ McNulty, Phil (28 nëntor 2009). "West Ham 5–3 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2009. Marrë më 29 nëntor 2009.
 11. ^ Dawkes, Phil (19 dhjetor 2009). "Man City 4–3 Sunderland" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2009. Marrë më 19 dhjetor 2009.
 12. ^ McNulty, Phil (31 tetor 2009). "Arsenal 3–0 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2009. Marrë më 2 nëntor 2009.
 13. ^ Hughes, Ian (6 shkurt 2010). "Man Utd 5–0 Portsmouth" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2010. Marrë më 19 shkurt 2010.
 14. ^ "Everton 1–0 Portsmouth" (në anglisht). BBC Sport. 9 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2010. Marrë më 9 maj 2010.
 15. ^ a b Barclays Premier League 2010–2011 Season – Fail to Score Table Arkivuar 11 korrik 2011 tek Wayback Machine Football365.com
 16. ^ "Statistics" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2010. Marrë më 23 dhjetor 2010.