Livorno është një qytet në Itali, kryeqendër e provincës së Livornos.

Livorno
Italisht : Livorno
Qytet
noform
Pamje nga Livorno
Vendndodhja
Livorno is located in Itali
Livorno
Livorno

Koordinatat: 43°33′0″V 10°19′0″L / 43.55000°V 10.31667°L / 43.55000; 10.31667

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Provinca Livorno
Kryetari i Bashkisë Filippo Nogarin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 104,79 km2
Popullsia (28-02-2015) 159 431 banorë
Dendësia 1 494,69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Livornesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 57121-57128
Prefiksi 0586
Shenjti mbrojtës Shënjte Giulia nga Korsikë
Dita e shenjtit 22 maj
Koordinatat 43° 33′ 0″ Veri

10° 19′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.livornese.it

Popullsia e Livornos në vitin 2013 ishte 160 mijë banorë.