Kombëtarja malteze e futbollit

HistorikuRedakto

Malta luajti ndeshjen e pare zyrtare me 24 shkurt 1957 ne humbjen 2-3 kunder Austrise. Kjo ndeshje u luajt ne Empire Stadium. Federata e Maltes hyri ne FIFA ne vitin 1959 dhe ne UEFA ne vitin 1960. Kombetarja e Maltes mori pjese ne kualfikueset e Kampionatit Europian te viti 1962 dhe Boterorit 1971.

StadiumiRedakto

Kampionet BotëroreRedakto

Kampionet EvropianeRedakto

OlimpiadatRedakto

Skuadra momentaleRedakto

Historiku i trajnerëveRedakto

Lojtarët e njohurRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto