Kardif është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Uellsit, poashtu është qyteti i dhjetë i madh në Mbretërinë e Bashkuar. Më 1905, Kardifi u bë qytet, ndërsa më 1955, Kardifi u bë kryeqytet.

Kardif
Gjuha Uelshe : Caerdydd
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Kardifit
Flag of Cardiff.svg
Flamuri i Kardifit
Administrimi
Shteti Flamuri Uellsi
Rajoni Uellsi Jugor
Kryetari i Bashkisë Phil Bale
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 140.3 km2
 •  urbane 75.72 km2
Popullsia 346,100 banorë
 •  urbane 447,287 banorë
 •  aglomerati 1,097,000 banorë
Dendësia 2,500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore GMT UTC0
Verore BST UTC+3
Kodi Postal CF
Prefiksi 029
Targa CA, CB, CC, CD, CE, CF, CG, CH, CJ, CK, CL, CM, CN, CO
Faqja Zyrtare [1]

KlimaRedakto

Kardifi ka klimë oqeanike. Vera është e nxehtë, e cila temperatura mesatare është mes 19 dhe 22 °C. Dimri është mjaft e lagësht, por reshjet janë të rrallë dhe temperatura zakonisht qëndron më lart ngrirjes. Pranvera dhe vjeshta janë të ngjajshme dhe temperaturat janë mbi 14 °C.

GjuhaRedakto

Gjuha Uelshe flitet në Kardif që nga shekulli i 13-të.

Njerëzit që kanë lindur këtuRedakto

  • Danny Abbse (1923-2014)
  • Gillian Clarke (1937)
  • Roald Dahl (1916-1990)
  • Peter Finch (1947)
  • Ken Folett (1949)
  • Goscombe John (1860-1952)

BinjakëzimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto