Nantes

komunë në departamentin Loire-Atlantique, Francë

Nantes është një qytet në anën perëndimore të Francës.

Nantes
Quai de la Fosse (de la butte Saint-Anne)- Nantes.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej280,600
{{{postal_code_type}}}
44000, 44100, 44200 und 44300
Faqja zyrtareWeb faqja

GjeografiaRedakto

  • Pozita gjeografike:

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

UniversitetetRedakto

PersonaliteteRedakto

Panorama e qytetitRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto