Nantes

komunë në departamentin Loire-Atlantique, Francë

Nantes është një qytet në anën perëndimore të Francës.

Nantes
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Francë
Qarku Pays de la Loire
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 65,19 km2
Popullsia 280.600 banorë
Dendësia 1.062 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 44000, 44100, 44200 und 44300
Prefiksi +
Faqja Zyrtare Web faqja

GjeografiaRedakto

  • Pozita gjeografike:

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

UniversitetetRedakto

PersonaliteteRedakto

Panorama e qytetitRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto