Ledian Memushaj (lindur me 7 Dhjetor 1986) është një futbollist shqiptar, mesfushor ne Serie A me Pescara, , dhe lojtar i kombëtares shqiptare.

Ledian Memushaj

Memushaj me Pescara në 2016.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLedian Memushaj
Datëlindja (1986-12-07) 7 dhjetor 1986 (37 vjeç)
VendlindjaVlorë, Shqiperia
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Pescara
Numri8
Karriera me të rinjtë
2003–2006Sarzanese
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2008Sarzanese84(10)
2008–2009Valle d'Aosta34(3)
2009–2010Paganese28(1)
2010–2011Chievo Verona0(0)
2011Portogruaro (huazim)14(2)
2011–2012Carpi35(8)
2012–2013Lecce32(3)
2013–2014Carpi (huazim)33(8)
2014–Pescara79(18)
Karriera ndërkombëtare
2010–Shqiperia16(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 29 Janar 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18 Nëntor 2016

Jeta personale

Redakto

Ai dhe familja e tij emigruan në Itali në vitin 1997 për shkak të luftës civile në Shqipëri.[1]

Karriera e hershme

Redakto

Memushaj filloi karrierën e tij si një 17-vjeçar në Itali për Sarzanese. Klubi përfundoi i dyti në Ligën e Ligurisë në vitin 2006 për të fituar promovimin në Serie D. Në verën e vitit 2008, ai u transferua te kolegu i Serie D, Valle d'Aosta, ku luajti 34 ndeshje dhe shënoi 3 gola. Pastaj më 10 shtator 2009 ai u nënshkrua nga Paganese në Lega Pro Prima Divisione.

Referime

Redakto
  1. ^ Fation Shehu (26 qershor 2016). "Rrëfehet "Labi" Memushaj, nga gomonet, te shkëlqimi në Euro 2016". Panorama Sport. Marrë më 18 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)