Yasuhito Endo (lindur më 28 janar 1980) është një futbollist japonez.

Yasuhito Endo
Të dhënat vetjake
Emri i plotëYasuhito Endo
Datëlindja (1980-01-28) 28 janar 1980 (43 vjeç)
VendlindjaKagoshima, Japoni
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Gamba Osaka
Numri7
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1998Yokohama Flügels
1999–2000Kyoto Purple Sanga
2001–Gamba Osaka
Karriera ndërkombëtare
2002–2015Japonia152(15)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Kombëtarja Redakto

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 152 ndeshje dhe ka shënuar 15 gola.

Statistikat Redakto

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2002 1 0
2003 11 1
2004 16 2
2005 8 0
2006 8 0
2007 13 1
2008 16 3
2009 12 0
2010 15 2
2011 13 0
2012 11 1
2013 16 2
2014 8 2
2015 4 1
Gjithsej 152 15

Lidhje të jashtme Redakto