Shinji Kagawa (lindur më 17 Mars 1989) është një futbollist japonez.

Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Wikipedia:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/Shinji Kagawa të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Shinji Kagawa
Të dhënat vetjake
Emri i plotëShinji Kagawa
Datëlindja (1989-03-17) 17 mars 1989 (35 vjeç)
VendlindjaKobe, Japoni
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Borussia Dortmund
Numri23
Karriera me të rinjtë
1994–1999Marino FC
1999–2001Kobe NK Football Club
2001–2005FC Miyagi Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2010Cerezo Osaka125(55)
2010–2012Borussia Dortmund49(21)
2012–2014Manchester United38(6)
2014–Borussia Dortmund78(15)
Karriera ndërkombëtare
2008–Japonia86(28)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Kombëtarja

Redakto

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 77 ndeshje dhe ka shënuar 23 gola.

Statistikat

Redakto
Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2008 6 1
2009 4 1
2010 7 1
2011 11 6
2012 9 3
2013 16 4
2014 10 3
2015 14 4
Gjithsej 77 23

Lidhje të jashtme

Redakto