Mauro Matías Zárate Riga (Spanjisht: [ˈmawɾo maˈtijas ˈsaɾate]; lindur më 18 Mars 1987) është një futbollistë argjentinas i cili luan si sulmues me klubin anglez Watford.

Mauro Zárate
Mauro Zárate with West Ham in July 2015.jpg
Zárate në vitin 2015
Të dhënat personale
Emri i plotëMauro Matías Zárate Riga
Data e lindjes (1987-03-18) 18 Mars 1987 (34 vjeç)
Vendi i lindjesHaedo, Argjenitinë
Gjatësia1,73 m (5 ft 8 in)[1][2]
PozicioniSulmues / Mesfushor sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualWatford
Numri20
Karriera në rini
Vélez Sarsfield
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2007Vélez Sarsfield99(28)
2007–2009Al-Sadd6(4)
2008Birmingham City (huazim)14(4)
2008–2009Lazio (huazim)36(13)
2009–2013Lazio68(12)
2011–2012Internazionale (huazim)22(2)
2013–2014Vélez Sarsfield29(19)
2014–2016West Ham United22(5)
2015Queens Park Rangers (huazim)4(0)
2016-2017Fiorentina22(5)
2017-Watford0(0)
Ekipi kombëtar
2007Argjentina U–205(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 26 janar 2017.
† Ndeshje (Gola).

ReferimeRedakto

  1. ^ "Mauro Zárate". UEFA. Marrë më 30 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Player profile: Mauro Zarate". Premier League. Marrë më 30 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)