Yahoo! Inc. (NASDAQYHOO) është korporatë publike amerikane me seli në Sunnyvale, California, në Silicon Valley që ofron shërbime interneti në gjithë botën. Faqja më së shumti është e njohur për portalin e faqes, motorin kërkues, për Yahoo! udhëzuesit, shërbimet e postës elektronike, lajme, video etj. Yahoo! u themelua nga Jerry Yang dhe David Filo në janar të vitit 1994 dhe u inkorporua më 1 mars të vitit 1995.

Yahoo! Inc.
LlojiPublic (NASDAQYHOO)
IndustriaInternet, programe kompjuterike
Themeluar nëSanta Clara, California
(1 Mars, 1995)
Zyrat qendrore701 First Avenue
Sunnyvale, California, ShBA
Njerëzit kyç
Carol Bartz, CEO
Roy J. Bostock, Kryetar
Jerry Yang, bashkëthemelues
David Filo, bashkëthemelues
Susan Decker, President
ProdhimiLista e produkteve.
Fitimet $7.22 miliard USD (2008)[1]
$4.13 miliard USD (2008)[2]
Numri i punëtorëve
15,200 (2008)[3]
Faqja e internetitwww.yahoo.com

13 janar të vitit 2009, Yahoo Inc. zgjodhën Carol Bartz, drejtor i mëparshëm ekzekutiv i Autodesk, si CEO të ri të tyre.[4]

Historiku

Redakto

Historia e hershme (1994-1999)

Redakto

Në janar 1994, Jerry Yang dhe David Filo elektrike studentët ishin diplomuar në Inxhinieri Stanford University. Në prill 1994, "Jerry dhe Guida e Davidit në World Wide Web" u emërtua "Yahoo!", Për të cilin zyrtari backronym është "Yet Another i bezdisur hierarkike Oracle". Filo dhe të fundit thanë se zgjedhur emrin për shkak se ata i pëlqente përkufizim të përgjithshëm të fjalës, i cili vjen nga Gulliver's Travels afër Jonathan Swift: "I vrazhdë, i çiltër dhe i pagdhendur". Saj URL u akebono.stanford.edu / yahoo.

Yahoo! domain u krijua më 18 janar, 1995. Yang dhe Filo realizuar faqen e tyre kishte potencial masiv të biznesit, dhe më 1 mars, 1995, Yahoo! ishte inkorporuar. Më 5 prill, 1995, Michael Moritz i Sequoia Capital kusht Yahoo! dy raundet e kapitaleve, rritjen e rreth 3 milion dollarë. Më 12 prill, 1996, Yahoo! kishte vet ofertë publike fillestare, Duke ngritur $ 33.8 milion euro, duke shitur 2.6 milion aksione në $ 13 secili.

Si shumë web search engines dhe directories web, Yahoo! larmishëm në web portal. Në fund të viteve 1990, Yahoo!, MSN, Lycos, Excite Web Portals të tjera dhe u rritet me shpejtësi. Ofruesit Web portal nxituan për të blerë kompanitë që të zgjerojnë varg e tyre të shërbimeve, në shpresën e rritjes kohë një përdorues qëndruar në portal.

Më 8 mars 1997, Yahoo fituar online Four11 komunikimit kompani. Shërbimit të postës së rrjetit Four11, RocketMail, U bë Yahoo! Mail. Yahoo! fituar edhe ClassicGames.com dhe kthyer atë në Yahoo! Lojra. Yahoo! fituar pastaj direkt kompaninë e marketingut Yoyodyne Entertainment, Inc më 12 tetor. Më 8 mars 1998, Yahoo! filloi Yahoo! Pager, një shërbim të çastit mesazheve që ishte riemëruar Yahoo! Dërguari një vit më vonë. Më 28 janar, 1999, Yahoo! fituar web hosting provider GeoCities. Një tjetër kompani Yahoo! fituar u eGroupsCili u bë Yahoo! Groups pas marrjes më 28 qershor, 2000.

Kur kompanitë e përvetësuar, Yahoo! ndryshuar shpesh përkatës terms of service. Për shembull, ata theksonin pronë intelektuale për përmbajtjen e të drejtave të tyre servers, Ndryshe nga kompanitë ata fituar. Si rezultat, shumë blerjet ishin diskutueshëm dhe jopopullore me shfrytëzuesit e shërbimeve ekzistuese.

Dot-com bubble (2000–2001)

Redakto

Yahoo! aksioneve dyfishuar në çmim në muajin e fundit të vitit 1999. Më 3 janar 2000, në kulmin e Dot-com boom, Yahoo! stoqe të mbyllura në një të gjitha me kohë të lartë të 118,75 $ një aksion. Gjashtëmbëdhjetë ditë më vonë, aksionet në Yahoo! Japoni bë rezervat e parë në historinë japoneze për të tregtisë në mbi 100,000,000 ¥, duke arritur një çmim prej ¥ 101.4 million ($ 94,780 në atë kohë).

Më 7 shkurt, 2000, Yahoo! fushë u sollën në një ndaluar për disa orë pasi ai ishte viktimë e një mohimi të shpërndara e shërbimit sulm (DDoS). Në ditën tjetër, aksionet e tij u rritën rreth 16 $, apo 4,5 përqind si dështim u fajësua hackers më tepër se sa në një brendshëm glitch, Ndryshe nga një defekt me eBay parë atë vit.

Gjatë dot-com boom, lajme kabllor stacioni CNBC raportuar gjithashtu se Yahoo! dhe eBay Janë diskutuar një 50/50 bashkim. Edhe pse nuk materializuar bashkimin dy kompani vendosi të formojë një marketing / reklama aleancë gjashtë vjet më vonë në vitin 2006.

Më 26 qershor, 2000, Yahoo! dhe Google nënshkruan një marrëveshje që mbajti në mbarë botën Google si default-web search engine for Yahoo! pas një gjyqi beta në vitin 1999

Post dot-com bubble (2002–2009)

Redakto

Yahoo! ishte një nga kompanitë e internetit të mbijetuar të mëdha pas flluskë dot-com plas. Megjithatë, më 26 shtator, 2001, Yahoo! stoqe të mbyllura në një pesë-vjeçar të ulët prej $ 4,06 (ndarje-rregulluar).

Yahoo! formuar partneritete me telekomunikacioneve dhe ofruesve të internetit për të krijuar përmbajtje të pasur - broadband shërbimeve për të konkurruar me AOL. Më 3 qershor, 2002, SBC dhe Yahoo! filloi një bashkëpunim të markës kombëtare dial-up internet qasje shërbimit. Në korrik 2003, BT Group OpenWorld njoftoi një aleancë me Yahoo!. Më 23 gusht, 2005, Yahoo! dhe Verizon Communications filloi një integruar DSL shërbimit.

Në fund të vitit 2002, Yahoo! filloi të forcuar shërbimet e tij kërko duke blerë makina tjera të kërkimit. Në dhjetor 2002, Yahoo! fituar Inktomi Corporation. Në shkurt 2005, Yahoo! fituar Konfabulator dhe del tani ai Yahoo! Widgets,[28] një aplikim desktop dhe në korrik 2003, të fituar Overture Services, Inc dhe filialeve të saj Shto dhe Alltheweb. Më 18 shkurt 2004, Yahoo! Google ra-powered rezultatet dhe u kthye për të duke përdorur teknologjinë e saj për të siguruar rezultatet e kërkimit.

Në vitin 2004, në përgjigje të Google's lirimin e Gmail, Yahoo! përmirësoi ruajtjen e të gjitha Yahoo falas! Llogaritë Mail nga 4 MB për 1 GB, dhe të gjitha Yahoo! Mail Plus llogarive deri në 2 GB. Më 9 korrik, 2004, Yahoo! fituar e-mail provider Oddpost për të shtuar një Ajax ndërfaqe të Yahoo! Mail. Më 13 tetor, 2005, Yahoo! dhe Microsoft njoftoi se Yahoo! Dërguari dhe MSN Messenger do të bëhen të ndërveprueshme. Në 2007, Yahoo! mori metra magazinimit, duke lejuar përdoruesit e magazinimit të pakufizuar.

Yahoo! blerjen e kompanive të vazhdueshme për të zgjeruar varg e saj të shërbimeve, veçanërisht Web 2.0 shërbimeve. Yahoo! Launchcast u Yahoo! Muzika më 9 shkurt 2005. Më 20 mars 2005, Yahoo! photo sharing shërbimeve të blera Flickr. Më 29 mars 2005, kompania filloi Blogging saj dhe shërbimit social networking Yahoo! 360 °. Nė qershor 2005, Yahoo! fituar blo.gs, Një shërbim i bazuar në grumbull RSS feed. Yahoo! pastaj bleu ngjarje online social kalendar Upcoming.org më 4 tetor, 2005. Yahoo! fituar social bookmark site del.icio.us më 9 dhjetor, 2005 dhe pastaj ndarjen e komunitetit playlist Webjay më 9 janar, 2006.

Më 27 gusht, 2007, Yahoo! lëshuar një version të ri të Yahoo! Mail. Ajo shton Yahoo! Integrimit Messenger. (që përfshin Windows Live Messenger për shkak të rrjeteve federatë) Dhe mesazhet pa tekst (jo detyrimisht i lirë të pranuesit) të telefonave mobil në SHBA, Kanada, Indi dhe Filipine.

Më 29 janar 2008, Yahoo! njoftoi se kompania po pushonte nga puna 1.000 punonjës si kompania kishte pësuar rëndë në paaftësinë e saj për të konkurruar në mënyrë efektive me kërkimin prijės Google. Ulje përfaqësojnë 7 për qind të fuqisë punëtore të kompanisë 14.300. Punonjësit janë të ftuar të aplikojnë për një numër të panjohur të pozitave të reja që priten të hapen si kompani zgjeron zonat që premtojnë rritje të shpejtë.

Në shkurt, 2008, Yahoo! fituar Cambridge, Massachusettsbazuar Maven Networks, një furnizues të internetit dhe lojtarët video mjetet video reklamat, për rreth. $ 160 milion.

Yahoo! shpallur më 17 nëntor 2008 që të fundit do të largohet si CEO.

Më 10 dhjetor 2008, Yahoo! filloi të pushonte nga puna 1.520 punonjës nëpër botë si kompania arriti rrugën e saj përmes rënies ekonomike globale.[34] Me kujdes menaxhimin e shpenzimeve, Yahoo ka mbetur një nga kompanitë më fitimprurëse Internetit të pastër në botë[35] , Dhe mban miliarda dollarë në bilancin e saj Pavarësisht vazhdoi butësi "në botë reklamat.

Blerja përpjekje nga Microsoft

Redakto

Microsoft dhe Yahoo! ndjekur bashkim diskutimeve në 2005, 2006, dhe 2007, që ishin të gjithë në fund të fundit të pasuksesshme. Në atë kohë, analistët janë skeptik në lidhje me urtësinë e një kombinimi biznesi.

Më 1 shkurt 2008, pasi ofrojnë miqësore për të marrë kontrollin ishte kundërshtuar nga Yahoo!, Microsoft bërë një dhënë marrjen përpjekje për të blerë Yahoo! për US $ 44.6 miliard dollarë në para të gatshme dhe të aksioneve. Ditë më vonë, Yahoo! Alternativat e shtjelluara të bashkimit me Microsoft, duke përfshirë një bashkim me gjigandin e internetit Google ose një veprim të mundshëm me News Corp. Megjithatë, më 11 shkurt, 2008, Yahoo! vendosur të refuzojë ofertën e Microsoft-it si "kryesisht undervaluing" Yahoo! 's markë, audiencë, investimet, dhe perspektivat e rritjes ekonomike. Deri në 22 shkurt, dy kompani të Detroitit në bazë të pensionit kanë hedhur në gjyq Yahoo! dhe bordin e drejtorëve të tyre për prishjen e detyrës së tyre për të aksionarëve duke kundërshtuar ofertën e Microsoft marrjen dhe ndjekjen "vlera shkatërruese" të treta merret partisë. [Lidhje e vdekur] Në fillim të marsit, Google CEO Eric Schmidt vazhdoi rekord duke thënë se ai ishte i shqetësuar se një potencial Microsoft-Yahoo! bashkim mund të lënduar internet nga kompromisit hapje të saj. Vlera e parave të gatshme e Microsoft-it dhe do të ofrojë të aksioneve ra me çmimin e Microsoft-it të aksioneve, rënie në $ 42.2 miliard dollarë deri 4 prill. Më 5 prill, Microsoft CEO Steve Ballmer i dërgoi një letër për Yahoo! 's bordit të drejtorëve duke deklaruar se në qoftë se brenda tri javësh ata nuk kishin pranuar marrëveshjen, Microsoft do të kontaktojë aksionerët direkt në shpresën e një bord të zgjedhur një të ri dhe duke lëvizur përpara me bisedimet e shkrirjes, ky është i njohur si një marrjen armiqësor. [Lidhje e vdekur] Në përgjigje, Yahoo! deklaroi më 7 prill se ata nuk ishin kundër një shkrirje, por se ata donin një ofertë më të mirë. Përveç kësaj, ata deklaruan se "agresive Microsoft" qasja ishte përkeqësimi i marrëdhënieve të tyre dhe gjasat e një "miqësore" shkrirje. Më pas të njëjtën ditë, Yahoo! deklaruar se oferta origjinale $ 45 billion nuk ishte e pranueshme.[48] Pas kësaj, ka pasur diskutime të konsiderueshme e që Time Warners AOL dhe Yahoo! shkrihet, në vend të marrëveshje të propozuar fillimisht Microsoft.

Më 3 maj, 2008, Microsoft tërhoqi ofertën. Gjatë një takimi midis Ballmer dhe të fundit, Microsoft kishte ofruar për të rritur ofertën e saj me 5 miliard $ në 33 $ për aksion, ndërsa Yahoo! kërkuar 37 $. Një nga lieutenants Ballmer sugjeroi që të fundit do të zbatojë një pilulën me helm për të bërë marrjen aq e vështirë sa të jetë e mundur, duke thënë: "Ata do të digjen mobilje nëse shkojmë armiqësor. Ata do të shkatërrojnë vendin."

Analistët thonë se Yahoo! 'S aksioneve, i cili u mbyll në 28,67 $ më 2 maj, ka të ngjarë të bjerë nën 25 $ dhe ndoshta sa më të ulët të 20 $ më 5 maj, e cila do të ushtrojë presion më të rëndësishëm të fundit të një inxhinier kthesën e kompanisë. Disa sugjerojnë se investitorët institucionalë do të paraqesë padi kundër Yahoo! 'S bordi i drejtorëve për të mos vepruar në interes të aksionarëve duke refuzuar ofertën e Microsoft-it.

Më 5 maj 2008, pas tërheqjes Microsoft Yahoo! 'S stock zhytur rreth 15% më e ulët në 23,02 $ në tregtinë e hënë dhe të shkurtohet rreth 6 miliard dollarë off e kapitalizimit saj të tregut.

Pas dështuar ofertën e Microsoft-it për të blerë Yahoo!, Microsoft është rumored të kërkoni në blerjen livedoor, një portali kryesor japonez dhe shërbimi kryesor Blogging në Japoni, për të forcuar pozitën e saj kundër Yahoo! Japoni.

Më 12 qershor, 2008, Yahoo njoftoi se kishte përfunduar të gjitha bisedimet me Microsoft për blerjen ose pjesë të biznesit (reklama kërko biznes) apo të gjithë kompanisë. Bisedimet e kishte ndodhur fundjavën e kaluar (8 qershor), gjatë të cilit thuhet se Microsoft-Yahoo tha se nuk ishte më i interesuar në blerjen e kompanisë gjithë në çmimin e ofruar më parë - $ 33/share. Gjithashtu më 12 qershor, Yahoo njoftoi një jo-ekskluzive reklamat kërko aleancë me Google. Pas këtij njoftimi, shumë ekzekutivë dhe punonjësit e lartë kanë njoftuar planet e tyre të largohen nga kompania si duket se ata kanë humbur besimin në strategjitë e Yahoo-së. Sipas analistëve të tregut, këto nisje janë gjithashtu në pritje të ndikojnë Wall Streets perceptimin e kompanisë.

Më 7 korrik, 2008, Microsoft tha se do të rishikojë propozimin e një tjetër përpjekje për të Yahoo nëse drejtorët e nëntë kompani u largua në mbledhjen vjetore të planifikuara që do të mbahet më 1 gusht, 2008. Microsoft beson se kjo do të jetë në gjendje të mirë të negociuar me një bord të ri.

Investitorit billionaire Carl Icahn, Duke e quajtur bordit aktual të paarsyeshme në qasjen e saj për bisedimet me Microsoft-it, filloi një luftë proxy për të zëvendësuar bordit Yahoo. Më 21 korrik, 2008 Yahoo vendos me Carl Icahn, duke rënë dakord për emërimin e tij dhe dy aleatëve të një bord të zgjeruar.

Më 20 nëntor, 2008, thuajse 10 muaj pas oferta fillestare Microsoft për 33 $ për aksion, aksionet e Yahoo (YHOO) rënë në javën e 52-të ulët, tregtare në vetëm 8,94 $ për aksion.

Më 30 nëntor, 2008, Microsoft ofruar të blejë biznes Kërko Yahoo për 20 miliardë dollarë.

Më 29 korrik, 2009, ajo u njoftua me një marrëveshje 10 vjeçare se Microsoft do të kenë akses të plotë për të Yahoo motor kërkimi për t'u përdorur në projektet e Microsoft për të ardhmen e saj search engine Bing. Sipas marrëveshjes, Microsoft nuk ishte e nevojshme që të paguaj asgjë deri para për të Yahoo. Ditë pas marrëveshjes u njoftua, çmimi Yahoo pjesë rënë më shumë se 10% në 15,14 $, rreth 60% më e ulët se ofertën e Microsoft për marrjen e një vit më parë.

[redakto] Ndryshimi në drejtim nën Carol Bartz Yahoo! është përpjekur të ndryshojë drejtimin e saj që shefi ekzekutiv Carol Bartz zëvendësuar bashkë-themelues Jerry Yang në janar të vitit 2009.

Në korrik, Microsoft dhe Yahoo! ra dakord për një marrëveshje që do të shohin Yahoo! 's faqet e internetit të përdorim teknologjinë e të dyja Microsoft kërkimit dhe reklamimit kërkimit. Yahoo! nga ana e tij do të bëhet ekipi i shitjes për reklamim flamurin për të dyja kompanitë. Ndërsa Microsoft do të japë rezultatet e kërkimit algorithmic, Yahoo! do të kontrollojë paraqitjen dhe personalizimit të rezultateve për kërkime në faqet e saj. Kjo marrëveshje nuk pritet të përfundojë para se të pranverës 2010 dhe është në pritje të miratimit rregullatore.

Në shtator, Yahoo! ri-filloi portalin e internetit, me shpresat për rritjen e trafikut si dhe të ardhurat. Portali i ri është i hapur për rivalët, duke i lejuar përdoruesit të integruar tretë shërbime Web partisë si Facebook, Hotmail, Gmail, AOL Mail dhe në portalin e tyre.

Produktet dhe shërbimet

Redakto

Yahoo! Inc. është njëra nga kompanitë më të mëdha në botë që ofron shërbime interneti në të gjitha internet biznes modelet. Yahoo! ofron një koleksion të gjerë të shërbimeve të internetit që kujdesem për aktivitetet më online. Ajo operon web portal http://www.yahoo.com cila siguron përmbajtjen duke përfshirë lajmet më të fundit, argëtuese, sportive dhe informacion, dhe i jep përdoruesit hyrje të shpejtë të Yahoo tjera! shërbime si Yahoo! Mail, Yahoo! Maps, Yahoo! Financa, Yahoo! Groups dhe Yahoo! Dërguari. Shumica e ofertave produktit janë në dispozicion në nivel global në më shumë se 20 gjuhë.

Ruajtjen e informacionit personal

Redakto

Që nga dhjetori 11, 2007, Google dhe Microsoft Bing "Informacioni dyqan personale për 18 muaj" dhe Yahoo! dhe AOL (Time Warner) "Mbajtur kërkesat kërkim për 13 muaj".

Yahoo Mail (posta elektronike)

Redakto

Yahoo! ofron shërbime të internetit si komunikim Yahoo! Mail dhe Yahoo! Dërguari, Yahoo! Mail-i është më e madhe e-mail shërbimit në botë me pothuajse gjysmën e tregut.[63] Në mars, 2007, Yahoo! njoftoi se shërbimi i tyre email do të ofrojë depozitimin pakufizuar fillim maj 2007.[64]

Yahoo! Shërbimi Mail Premium MailPlus siguron funksionalitet shtesë duke përfshirë POP / SMTP qasje to Yahoo! Llogaritë Mail, edhe pse funksionalitetin e tillë është parashikuar tashmë të lirë nga Yahoo! konkurrent Gmail. Disa abonentë MailPlus kanë raportuar vështirësi në sukses hedhur tyre Mailplus (rinovohet automatikisht dhe paguar nga një kartë krediti) abonimet. Edhe pse fusha të tjera të web interface Mailplus duket se për të funksionuar si duhet, një faqe bosh duket kur përdoruesit zgjidhni "anulluar shërbimit" nga lista e opsioneve për menaxhimin e shërbimit. Nuk dihet nëse kjo ka qenë një gabim aksidental i mbikëqyrjes nga Yahoo! programuesit, apo një përpjekje të qëllimshme për të mbajtur para Mailplus abonimit rrjedhat e sa kohë të jetë e mundur.

Yahoo! gjithashtu ofron shërbime sociale rrjeteve dhe user-generated content në produkte të tilla si Web im, Yahoo! Personals, Yahoo! 360 °, Delicious, FlickrDhe Yahoo! Buzz.

Yahoo! Photos u mbyll më 20 shtator, 2007 në favor të Flickr. tetor 16, 2007, Yahoo! njoftoi se ata nuk do të më japë mbështetje ose kryejnë regullime të error-eve(bug) në Yahoo! 360 ° si ata duan ta braktisin atë në fillim të 2008 në favor të një profil të "universale", e cila do të jetë i ngjashëm me sistemin e tyre Mash eksperimentale

Yahoo! Finance (financa)

Redakto

Yahoo! Finance është një nga sektoret e korporatë që është udhëheqëse në online financat në tregun botërorë dhe që brenda vitit gjeneron miliarda dollarë.

Yahoo Movies (filma)

Redakto

Yahoo! Movies është një database filmave të Yahoo! Inc.

Yahoo Search (motor kërkimi)

Redakto

Burimi i të dhënave

Redakto
  1. ^ "Yahoo! Inc: Company Report". MSN. http://moneycentral.msn.com/companyreport?Symbol=YHOO. Retrieved 2008-02-17. 
  2. ^ "Key Statistics". Yahoo. http://finance.yahoo.com/q/ks?s=YHOO. Retrieved 2008-02-17. 
  3. ^ "Yahoo! Inc. - Frequently Asked Questions". Yahoo. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2009. Marrë më 2008-12-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  4. ^ Rob Hof (2009). "Confirmed: Carol Bartz Named Yahoo CEO: Can She Turn It Around?". Business Week. Marrë më 2009-01-14. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)