Boni (gjermanisht: Bundesstadt Bonn shtrihet në pjesën Jugore të Nordrhein-Westfalen në të dy anët e brigjeve të lumit Rheins (Rajna).

Bonn
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Bonn is located in Gjermania
Bonn
Bonn

Koordinatat: 50°44′2.37″V 7°5′59.33″L / 50.7339917°V 7.0998139°L / 50.7339917; 7.0998139

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi
Qarku Nordrhein-Westfalen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 141,22 km2
Popullsia 312.996(30. Qërshor 2006) banorë
Dendësia 2.216 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 53111 deri 53229
Prefiksi 0228
Koordinatat 50° 44′ 2.37″ Veri

7° 5′ 59.33″ Lindje

Faqja Zyrtare Bonn (sq.Boni)

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Qyteti historikisht mund të kthehet më shumë se dy mij vitesh pas, dhe është një prej qyteteve më të vjetra gjermane. Deri kah fundi i shekullit të XVIII, Boni ka qenë Rezidencë e prijësve të Kölnit. Këtu u lind dhe Ludwig van Beethoven. Gjatë shekullit të XIX u zhvillua Universiteti i cili më pas u bë një ndër shkollat e larta më e rrëndësishme gjermane.

DemografiaRedakto

PolitikaRedakto

Nga viti 1949 gjer në vitin 1990 Boni ishte kryeqyteti i Gjermanisë, kurse gjer në vitin 1999 ka qenë selia e Qeverisë së Republikës Federale Gjermane. Pas transferit të parlamentit dhe të disa udhëheqësive federale në Berlin, në qytet kanë selin e parë gjashtë ministritë federale, kurse të tjerat kanë selinë e dytë.

KulturaRedakto

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Bon përkujdeset Shoqata shqiptare 'Alternativa Kosovare'[1].

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Shih edheRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto