Statistika të sezonit 1951/52 . Sezoni La Liga 1951-52 , filloj më 9 shtator , 1951 dhe mbaroj më 13 prill , 1952.

Ekipet pjesmarrëse Redakto

Sezon La Liga 1951-52 ishte i përbërë prej këtyre ekipe:

 

Tabela finale Redakto

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 FC Barcelona 30 19 5 6 92 43 43 +49
2 Atlético Bilbao 30 17 6 7 78 46 40 +32
3 Real Madrid 30 16 6 8 79 50 38 +29
4 Atlético Madrid 30 16 5 9 80 57 37 +23
5 Valencia CF 30 15 5 10 68 51 35 +17
6 Sevilla CF 30 14 4 12 69 57 32 +12
7 RCD Español 30 14 4 12 69 62 32 +7
8 Valladolid 30 9 11 10 47 43 29 +4
9 Celta de Vigo 30 12 3 15 64 66 27 -2
10 Real Sociedad 30 11 4 15 60 59 26 +1
11 Deportivo de La Coruña 30 10 5 15 46 70 25 -24
12 Zaragoza 30 10 5 15 54 73 25 -19
13 Real Gijón 30 10 5 15 49 75 25 -26
14 Real Santander 30 9 7 14 45 65 25 -20
15 UD Las Palmas 30 9 4 17 36 85 22 -49
16 Atlético Tetuán 30 7 5 18 51 85 19 -34
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Top golashënuesit Redakto

# Lojtari Ekipi Gola
  Pahiño Real Madrid
28
  Ladislao Kubala FC Barcelona
27
  Manuel Hermida RC Celta de Vigo
22
  César Rodríguez FC Barcelona
21

References Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Fituesi i La Liga 1951-52
FC Barcelona
Titulli i 5(i pestë) i klubit