Granada është qytet dhe kryeqytet i provincës Granada, në komunitetin autonomAndalusisë.

Granada
Qytet
Pamja e katedralës nga Alhambra
Pamja e katedralës nga Alhambra
Popullsia
 • Gjithsej237.540
{{{postal_code_type}}}
18001-18019
Faqja zyrtarewww.granada.org

DistriktetRedakto

Granada ndahet në gjashtë distrikte:

RealejoRedakto

Realejo ishte distrikt jehud. Popullsia jehude ishte e rëndësishme në atë kohë në Granada.

CartujaRedakto

Shumë ndërtesa janë ndërtuar me zgjerimin e universitetit të Granadës.

Bib-RamblaRedakto

Në ditët e sotme, Bib-Rambla është një pikë e lartë për gastronomisë, veçanërisht në tarraca e saj të restoranteve, të hapur në ditë të bukura.

SacromonteRedakto

Kjo zonë, e cila u bë e famshme nga shekulli i nëntëmbëdhjetë të banuara kryesisht nga banorët e saj romët.

AlbayzínRedakto

Në Albayzín ka monumente të shumta nga periudha të ndryshme, kryesisht të periudhës nazari dhe Rilindjes.

ZaidínRedakto

Është e popullarizuar nga romët, shumë banorë që banojnë këtu janë nga Afrika Veriore dhe Jugore, Kina dhe shumë vende nga Amerika Jugore.

BinjakëzimetRedakto