Granada është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Granada ka një popullsi prej 918072 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12531 km2.

Provinca Granada
Popullsia
 • Gjithsej918.072
Emri i banorëveEnglish: Granadin
spanjisht: [Granadino] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto