Sezoni i La Liga 1956-57 , filloj më 9 shtator, 1956 dhe mbaroj më 29 prill, 1957.

Sezoni La Liga 1956-57 përbëhej prej këtyre ekipeve:

 

Tabela finale

Redakto
Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Real Madrid 30 20 4 6 74 35 44 +39 Kampion i La Liga
European Cup
2 Sevilla CF 30 17 5 8 64 49 39 +15 European Cup
3 CF Barcelona 30 16 7 7 70 37 39 +33
4 Atlético Bilbao 30 16 5 9 59 45 37 +14
5 Atlético Madrid 30 15 4 11 65 54 34 +20
6 Osasuna 30 12 7 11 40 38 31 +2
7 RCD Español 30 11 8 11 39 48 30 -9
8 Real Valladolid 30 11 6 13 52 58 28 -6
9 Real Zaragoza 30 11 6 13 37 51 28 -14
10 UD Las Palmas 30 9 9 12 41 58 27 -17
11 Valencia CF 30 10 7 13 43 46 27 -3
12 Real Sociedad 30 9 8 13 39 47 26 -8
13 Celta de Vigo 30 8 7 15 39 47 23 -8
14 Real Jaén 30 9 5 16 37 55 23 -28
15 Deportivo de La Coruña 30 10 2 18 41 61 22 -20 Relegated to Segunda División
16 CD Condal1 30 7 8 15 37 57 22 -20 Relegated to Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

1 CD España Industrial ishte riemëruar CD Condal më 1956.

Golashënues Gola Ekipi
    Alfredo Di Stéfano 31 Real Madrid
Fituesi i La Liga 1956-57
Real Madrid
Titulli i 5

Burime

Redakto