Statistikat e La Ligas për sezonin 1948/1949. Ky sezon filloj më 12 shtator , 1948 , dhe mbaroj më 17 gusht , 1949 .

Ekipet pjesmarrëse

Redakto

La Liga 1948-49 ishte i përbërë prej këtyre ekipe:

 

Tabela finale

Redakto
Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 FC Barcelona 26 16 5 5 66 36 37 30
2 Valencia CF 26 16 3 7 78 47 35 31
3 Real Madrid C.F. 26 15 4 7 67 42 34 25
4 Atlético Madrid 26 15 4 7 54 32 34 22
5 Real Oviedo 26 13 4 9 50 43 30 7
6 Athletic Bilbao 26 11 2 13 61 63 24 -2
7 RCD Espanyol 26 10 4 12 51 46 24 5
8 Sevilla FC 26 11 1 14 35 40 23 -5
9 Gimnàstic de Tarragona 26 10 3 13 59 72 23 -13
10 Deportivo La Coruña 26 9 4 13 56 60 22 -4
11 Celta Vigo 26 9 4 13 51 64 22 -13
12 Real Valladolid 26 10 2 14 38 59 22 -21
13 CD Alcoyano 26 8 5 13 30 54 21 -24
14 CE Sabadell FC 26 5 3 18 43 81 13 -38
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Top golashënuesit

Redakto
  César Rodríguez FC Barcelona 28
  Pahiño Real Madrid 21
 ] Telmo Zarra Athletic Bilbao 21
  Mundo Valencia CF 19

Portier më i mirë

Redakto

Marcel Domingo, i Atlético Madrid, pësoj 28 gola në 24 ndeshje, me një mesatare prej 1,16 gola të pranuar në në ndeshje.

Fituesi i La Liga 1948-49
FC Barcelona
Titulli i 4(i katërt) i klubit